Makaleler

Sağlık Hakkında Sözler

Sağlık Hakkında Sözler
Sağlık Hakkında Sözler

Sağlık hem vücudun hem de ruhun esenlik içinde bulunmasına denir.

Sağlık bu hayattaki en kıymetli varlığımızdır. Sağlıklı bir yaşam sürmüyorsak hayattaki hiçbir kazancın bizim için değeri kalmaz. Zamanında sağlığının kıymetini bilmeyen kişi günü geldiğinde verdiği kararlardan mutlaka pişmanlık duyacaktır. Bu yüzdendir ki sağlık hakkında pek çok atasözü ve vecize vardır.

Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğunu biliyoruz. Eğer sağlığımızda sıkıntılar varsa, hayatımızın diğer yönleri de bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Sadece fiziksel zorluklar değil, psikolojik sıkıntılar da yaşamaya başlarız. Git gide yaşam enerjimiz düşer.

Sağlığımızın kıymetini genellikle ilerleyen yaşlarda anlarız. Çünkü hastalıklar belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmayan başlar. Bu yüzdendir ki gençliğimizde sağlık hakkında ikazlara pek kulak asmayız. Oysa ki daha küçük yaşlardan itibaren sağlığımıza dikkat etmek gerekir.

Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı yaşamla ilgili bir bilinç edinmemiz gerekir. Bu da ailelere düşer. Anne ve baba da çocuk sağlığı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çocuğun nasıl beslenmesi gerektiğini bilmeli ve çocuklarını mutlaka spor faaliyetlerine yönlendirmelidir. Böylece çocuklar küçük yaşta edindikleri alışkanlıkları ileriki dönemlerde de devam ettirebilirler.

Bizim için yaşam kalitemizi yükseltmenin altın anahtarı sağlıklı bir yaşam sürmekten geçer. Yeme içme düzenimize dikkat etmeli, hayatımızdan hafif bir seviyede olsa da sporu eksik etmemeliyiz. Kötü alışkanlıklardan uzak durmalı ve alkol ile sigarayı mutlaka hayatımızdan çıkarmalıyız.

Sadece fiziksel sağlığımıza değil, ruhsal sağlığımıza da dikkat etmeliyiz. Stresten olabildiğince uzak durmalı, gereksiz olayları kafamıza takıp kendimize yoktan yere üzüntü yaratmamalıyız. Takıntılı olduğumuz yönleri saptamalı ve kendimizi bu konularda rahatlatmalıyız. Kendimizi kötü hissettiğimiz dönemde profesyonel bir yardım almaktan çekinmemeliyiz. Toplumuzda ‘Ben deli miyim de psikoloğa gideyim’ gibi bir anlayış vardır. Böyle düşünmemeli ve gerekli yardımı almalıyız. Aslında her birey hayatının belli dönemlerinde psikolojik yardım almalıdır.

Sağlığımıza ne kadar kıymet verirsek, o kadar uzun ve mutlu bir yaşam süreceğimizi aklımızdan çıkarmayalım.

Sizde sağlık olmak hakkında özlü sözler okumak, bu konuyla ilgili hayata yön veren sözler öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı