Makaleler

Güç Hakkında Sözler

Güç Hakkında Sözler
Güç Hakkında Sözler

Güç fiziksel, düşünsel ve ahlaksal bir etki yapabilme ya da bir etkiye direnebilme yeteneğidir.

Güçten bahsedildiğinde ilk planda bahsedilen şey fiziksel güçtür. Fiziksel güç tarihin en eski çağlarından beri önemli olmuştur. Fakat ne kadar önemli gözükse de en önemli insani özellikler içine giremez. Çünkü doğaya baktığımızda insandan çok daha güçlü canlılar vardır. Eğer mesele sadece fiziksel güç olsaydı insanlık dünyayı bu kadar kuşatacak ve her yerinde hâkimiyetini kuracak kadar gelişemezdi. Güç ile ilgili birçok özlü söz bulunmaktadır.

İnsan gücünü sadece fiziksel özelliklerinden almaz. Dünyaya hâkim olmasının sebebi işbirliği yapma ve organizasyon gücüdür. Diğer hiçbir canlıda organizasyon gücü insan kadar gelişmemiştir. İnsan daha kalabalık topluluklar halinde hareket etmeyi her zaman başarmış ve böylece çoğunluğun gücüyle hâkimiyet kurmuştur.

Zekânın gücü de yine aynı hâkimiyet meselesinde yadsınamaz şekilde ön plana çıkan bir olgudur. Zekânın yol açtığı imkânlar insana aletler yapma ve yavaş ama emin adımlarla doğayla ve tehlikeleriyle baş etme fırsatı vermiştir. Şimdi bize çok basit görünen ve hayatımızın birçok yerinde kullanılan ateş, tekerlek ve manivela gibi ilkel diye nitelendirilebilecek icatlar insanların yaşma tarzında köklü değişiklikler yapmıştır. Toprağı sürme ve ondan ürün alma gücü insanın yerleşik hayata geçmesine önayak olmuştur.

Güç sadece fiziksel ve zihinsel güçle sınırlanamaz. Günümüzde siyasal güç dünyayı her gün değiştiren ve yapısını birçok değişime uğratarak, dünya üzerindeki hemen herkesin yaşamlarını etkileyebilen bir güç haline gelmiştir. Durum böyle olunca güç oyunları oynamak ve kendi çıkarlarını ön plana çıkarmak bazı insanların sürekli olarak kullandıkları bir silah haline gelmiştir. Böylece topluluğun gücü birey üstünde kullanılır ve toplumsal olarak belirlenmiş kurallar insanların davranış sınırlarını çizer.

Güçlü bir konumda olmanın verdiği sorumlulukları ve geniş bakış açısını yitirip elindeki bu güce köle olan kişiler günümüzde toplumlarına ve ülkelerine büyük zarar vermektedirler. Gücün o ülkenin vatandaşlarına ait olduğunu unutup kendi gücü olduğunu varsaymak çok büyük bir yanılgıdır.

Siz de güçle ilgili vecizeler ve kısa sözler okumak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı