Makaleler

Öğretmen Hakkında Sözler

Öğretmen Hakkinda Sozler
Öğretmen Hakkinda Sozler

Öğretmen bir bilim dalını, bir sanatı ya da teknik bilgileri öğretmeyi meslek edinmiş, okulda öğrencilere ders veren kimsedir.

Öğretmen, en kısa haliyle bilgiyi başka insanlara aktaran kişidir. Ancak bir insanın öğretmen olabilmesi için bundan çok daha fazlasına sahip olması gerekir. Öğretmen insanları ufak yaştan itibaren hayata ve onun gerçeklerine hazırlayan kişilere denir. Aslında insanın öğrenme süreci ara vermeden devam eder. Ancak insan bunu istemediğinde öğrenme yeteneğini tam olarak olmasa da kaybedebilir.  Öğretmen ve öğretmenlikle ilgili özlü sözler çok sayıdadır.

Her şeyden önce öğretmenin eğitim vereceği konuda kendini yetiştirmiş olması gerekir. Diğer kişilere öğretmek istediği şeylere ne kadar hâkimse bir öğretmen o kadar değerlidir. Anlattığı konuya hâkim olan bir öğretmeni hepimiz dinlemişizdir ve aynı şekilde anlattığı veya öğrettiği konuyu her ne kadar iyi bilse de anlatmakta pek de başarılı olmayan öğretmenler de vardır. Bu o konuda bilgi sahibi olmamasından değil bunu nasıl aktaracağını, bu konuyla kendisi kadar içli dışlı olmayan insanlara bunu nasıl tarif edebileceği konusundaki yolları ya da yöntemleri bilmiyor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Ancak bazı öğretmenler de vardır ki anlattıkları konuda kendilerinin de çok kısıtlı bir bilgisi vardır hatta bazı durumlarda yanlış bilgilere sahiptirler ve bunları aktarırlar. Bu durumda bilgi ne kadar saf, kaynağa ne kadar yakınsa öğretim ya da eğitimin kalitesi o kadar artacaktır da denilebilir.

Öğretmenler konularına hâkim olduktan sonra, o konuyu anlatmanın doğru yolunu da bulmalıdırlar. Bir konuyu bir çocuğa anlatmakla bir yetişkine anlatmak arasında oldukça büyük bir fark vardır. Günümüzde öğretmenler çalışacakları yaş gruplarına göre özel eğitim almaktadır. Ancak bu şekilde sağlıklı bir öğretim gerçekleştirilebileceği kesindir.

Öğretmenin amacı her zaman o konuyu öğrettiği kişileri konu hakkında meraklandıracak, o kişileri bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyecekleri şekilde yetiştirmektir. Sonuçta aktarılan bilgi ve deneyimlenen bilgi arasında oldukça büyük bir kalite farkı vardır.

Eğer siz de öğretmenlikle ilgili resimli sözler oluşturmak ya da anlamlı sözler okumak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı