Makaleler

Gurur Hakkında Sözler

Gurur Hakkında Sözler
Gurur Hakkında Sözler

Gurur kişinin kendini beğenmesi, böbürlenmesi anlamına geldiği gibi, bir de onur ve şeref demektir.

Gururlu olmak bazen bir erdem, bazen de hastalıktır. Evet, yanlış duymadınız! Gururlu olmanın kişilere göre değişen tanımı, onun hakkında farklı yorumlar yapmamıza neden olabilir. Bu yüzden gurur ve gururlu olmak çağlar boyunca insanların aklını kurcalamış ve hakkında birbirinden farklı düşünceler ortaya atılmıştır. Gurur hakkında ünlülerin sözleri de mevcuttur. Gurur, edebiyata da oldukça sık konu edilmiştir. Bazı karakterler gururları sayesinde onurlu bir yol seçmeyi ve düzgün yaşamayı başarırken, bazı karakterler gururlarının esiri olup hayatlarıyla ilgili trajik hatalar da bulunurlar.

Gururlu kişi bazen bu karakter özelliğini iyi yönde kullanır. Kendini ezdirmez, hakkını yedirmez, kimsenin malına mülküne göz dikmez, kendini ezdirmez ve kendisine yanlış gelen bir yolu çıkarı ne olursa olsun seçmez. Eğer gurur, onurlu davranışlara neden oluyorsa bundan güzellik özellik zor bulunur.

Fakat bir de gereksiz gurur vardır. Aslında bu kişiler gururlu bile değillerdir, sadece gururluymuş gibi davranırlar. Onların ki daha çok kendini beğenmişlik ve kibirdir. ‘Ben şöyleyim, ben böyleyim’ diye övünmeyi severler ve bunu sanki bir gururmuş gibi yansıtmaktan hoşlanırlar. Çoğu zaman kendi gerçekliklerinin de farkına varamazlar. Çünkü içine düştükleri kibir onları kör etmiş gibidir. Önlerine reddedemeyecekleri bir teklif gelirse, değişmez dedikleri özelliklerinden bir anda vazgeçebilirler. Sonra bunlarını da mantıklı bir sebebe dayandırmak için bir sürü yalan söylerler. Bunu yaparken de vakur tavırlarından yine ödün vermezler ve hem kendilerini hem de etrafındakileri kandırmaya çalışırlar.

Bizlerde hayata karşı bazı tavırlar geliştirirken gururu elden bırakmamalıyız. Bazı yanlışlara ses çıkarmalı ve düşünce yapımıza uygun olmayan yollara sapmamalıyız. Bu hayata bir kere geldiğimizi unutmayalım. Onurlu bir hayat sürdürmek bizim görevlerimizden biridir. Kimseye mecbur kalmadan, kimseye yalakalık yapmadan, hakkımız olana el uzatmadan  bir hayat sürdürebilmişsek, bu bizim en büyük ödüllerden biridir.

Siz de gurur ve gururlu olmak ile alakalı daha fazla özlü söz ve etkileyici söz okumak isterseniz, bir an önce sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı