Makaleler

Zeka Hakkında Sözler

Zeka Hakkinda Sozler
Zeka Hakkinda Sozler

Zeka, insanın düşünme, fikir yürütme, gerçekleri kavrama, algılama, yargılama ve sonuç çıkarma becerilerinin hepsine verilen addır.

Zekanın insanoğlunun en göze çarpan yeteneklerinden biri olduğu tartışmasız bir gerçektir. Tüm dünya çapında bu önemli yeteneğin kullanılmadığı bir alan görmek pek de mümkün değildir. Fiziksel aktivitelerden ortaya çıkmış olan futbol, basketbol, kriket ve benzeri spor dallarından tutunda, sanatsal etkinliklere, bireysel aktivitelerden okul ve sonrasında gelen kariyere kadar zekanın yeri yadsınamaz bir şekilde ortadadır. Zekayla ilgili vecizeler oldukça çok sayıda ve çeşitlidir.

Zekanın insan hayatına etkisi daha doğmadan başlar. Zekanın bir kısmının çocukların ebeveynlerinden aldıkları Dna zincirlerinden geldiği uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Çocuk doğduktan sonra ise karşılaştığı ve beş duyusuyla algılayabileceği bilgi miktarı, anne-baba ve öğretmenlerin ilgisi, çocukla oynanan oyunların yaratıcılık seviyesi ve yaşına uygunluk derecesi de zekanın gelişimini etkileyen faktörlerdendir.

Zekanın ölçülmesini sağlayan birçok test geliştirilmiştir. Bunlardan en bilineni IQ testi olarak adlandırılan testtir. Ancak bazı bilim adamları zekanın objektif olarak ölçülemeyeceğine dair teoriler de öne sürmüşlerdir. Bu bilim adamlarının zekayı anlamlandırmaları insanın algılayabileceği bilgi miktarının, beynin algılama ve hızına dair yapılan testlerin yanı sıra birçok diğer faktöründe zekayı etkilediği teorisi üzerine kurulmuştur.

Zekanın ölçütünün genelde matematik, mantık, pratik değerleri kullanma becerisi olduğu düşünülür. Son elli altmış yıldır yapılan psikoloji, birey ve toplumla ilgili araştırmalar sayesinde duygusal zekanın da, zeka diye adlandırdığımız bu faktörün önemli bir parçası olduğu anlaşılmıştır.

Zekanın gelişiminde uyku düzeni, doğru beslenme ve stres gibi faktörlerinde önemli derecede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Zeka gelişimi anne karnındayken başlar, bebekler anne karnında üç aylık sürecini tamamladığında dış uyaranların farkına varmaya başlar. Beynin müzik uyaranıyla birçok bölgesi birden çalışır, bu sebeple bebeklere anne karnındayken klasik müzik dinletmenin onların zeka gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Normal şartlarda insana günlük olarak iki saat uyku yetmesine rağmen, hafızanın düzenlenmesi için beynin sekiz saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır.

Sizde zekaya dair söylenmiş anlamlı sözler ve güzel sözler okumak için hemen sayfamızı ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı