Makaleler

Yaşam Hakkında Sözler

Yaşam Hakkında Sözler
Yaşam Hakkında Sözler

Yaşam, kelime anlamı olarak bir canlının dünyaya ilk gözlerini açtığı andan itibaren ölünceye değin yaşadığı tüm olay ve zamanlara verilen addır.

Yaşam içerisinde birbirinden farklı dönemler yaşanmaktadır. Kişiler yaşamları boyunca birbirinden farklı olayları yaşarken bebeklikten ihtiyarlığa varıncaya kadar sığdırdığı anılarda yaşamını tamamlamaktadır.

Yaşam süreci, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. İnsanların dünyada ne kadar yaşayacakları bilinmemektedir. Bu nedenle kimi insan daha uzun bir yaşam sürerken kimileri oldukça kısa bir yaşam sürebilmektedir.

Yaşam içerisinde çocukluktan itibaren sayısız anıya sahip olabilmekteyiz. Kimi zaman güzel anılar kimi zaman hatırlanmak istenmeyen hüzünlü anılar geride kalabilmektedir.

Durum her ne olursa olsun yaşam en güzel şekilde sürdürülmelidir. Geride güzel anılar bırakabilmek, güzel işlerle anılabilmek adına iyi bir yaşama imza atmak gerekmektedir.

Yaşam kalitesi de kişiden kişiye değişebilmektedir. Gelir durumu yaşam kalitemizi yakından ilgilendirmektedir. En temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için bile beli bir gelire ve bütçeye sahip olabilmek şarttır.

Hayata tek başımıza devam ederken bir anda kendimizi evlilik gibi özel bir müessesede bulabiliriz. Bu süreçten sonra yaşam her zamankinden çok daha farklı olabilmektedir. Çoğalarak yaşantımızda daha fazla sorumluluğa sahip olmaya başlar ve sevdiklerimiz içinde mücadele etmeye başlarız.

Her yeni günde biraz daha yaşlanarak ve daha fazla anıyla yaşantımızı devam ettirebiliriz. Var olmak, birileri tarafından sevilmek, ilgi görmek, bir tabak yemeği başkalarıyla paylaşabilmektir yaşam. Ancak bu şekilde hayatın tadı çıkar ve yaşam boyunca nefes almaktan büyük bir haz alabiliriz.

Yaşama dair en güzel atasözleri bunu kolayca ortaya koyabilmektedir. Her sabah dinlenerek uyanmak, sevdiklerinizi etrafımızda görebilmek, güzel bir iş, iyi bir eş yaşamı güzelleştiren en güzel şeylerin başında gelmektedir.

Yaşam, oldukça kısa ve  bir  kadar da değerlidir. Değerini bilerek yaşamak ve bu yönde adımlar atmak hem dünyamızı hem de yaşantımızı hiç olmadığı kadar güzelleştirmeye yetebilir. Yeter ki nefes aldığımız sürece iyi şeyler yapmaya özen gösterelim.

Yaşam ve kıymeti hakkında sayısız özlü söz ve güzel söz sayfamızda her gün sizler için güncellenmektedir.

Sizlerde dilediğiniz an paylaşabilir ve yaşamın değerini bu sayede değerli sevdiklerinize kolayca vurgulayabilirsiniz.

Uyudum rüyamda gördüm yaşam ne güzel şeymiş, uyandım anladım ki meğer yaşam görevmiş.        Immanuel Kant
Yaşam; aldığınız nefes sayısıyla değil, nefesinizi kesen dakikalarla ölçülür.            Leo Rosten
Yaşam bir oyuna benzer. Uzunluğu değil, iyi oynanıp oynanmadığı önemlidir.      Lucius Annaeus Seneca
Öyle bir şekilde yaşamalısın ki, öldüğün zaman tabutçu bile matem tutsun.         Mark Twain
Kendi yaşayışını, başkalarıyla karşılaştırma! Bak nasıl yaşarsın.        Marquis de Condorcet

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı