Makaleler

Karakter Hakkında Sözler

Karakter Hakkında Sözler
Karakter Hakkında Sözler

Karakter bir kişinin, bir nesnenin ya da bir topluluğun kendine has olan, onu diğerlerinden ayıran ve davranışlarını belirleyen temel özelliktir.

Karakter bir kişinin temel ve en belirleyici özelliğidir. Kişi isterse karakterindeki hoşlanmadığı özellikleri değiştirmek için çaba gösterip başarılı olabilir. Fakat bir karakteri tamamen değiştirmek oldukça güçtür. Özellikle belli bir yaşa geldikten ve karakter iyice oturduktan sonra. Hatta karakterin değişmezliği üzerine birbirinden farklı atasözleri ve vecizler bulunur.

Karakterimiz, bizim özümüzdür. İyi özelliklerimizin yanı sıra, her insan gibi daha zorlayıcı hatta kötü özelliklerimiz de bulunabilir. Sonuçta hiç kimse kusursuz değildir. Önemli olan karakterimizi iyi analiz etmek, nasıl bir insan olduğumuzu anlamak, nelere tepkiler verdiğimiz, neleri iyi, neleri kötü, neleri hoşgörü ve neleri asabiyet ile karşıladığımızı bilmektir. Bu analizi objektif bir biçimde yaptıktan sonra kendimizde hoşlandığımız ve hoşlanmadığımız yanlarımızı pekiştirebilir ya da değiştirebiliriz. Örneğin; sabırlı bir insan olduğumuzu düşünüyorsak ve hayatımızda sabrımızın meyveleri topluyorsak bu özelliğimizi değiştirmek istemeyiz. Fakat inatçı biri olduğumuzu düşünüyorsak ve inadımız yüzünden başımıza olmayacak işler geldiyse, bu kesinlikle karakterimizin törpülenmesi gereken bir özelliğidir. Önemli olan hangi huyunuzun size neler kazandırdığı ya da kaybettirdiğidir! Yukarıda verdiğimiz örneklerin tam tersi de olabilir. Yani sabrınız yüzünden kendini ezdirmiş ya da inadınız yüzünden önemli bir meselede başarıya ulaşmış da olabilirsiniz.

Kişilerin düştükleri hatalardan biri de başka birinin karakterinin değişeceğine inanmasıdır. Özellikle çiftler arasında yaşanır bu durum. İnsanlar eşleriyle aslında çok uyumlu olmadıklarını fark ettiklerinde, o ilişkiyi sonlandırmak yerine karşısındaki kişinin değişmesini umar. Bu çoğu zaman fiyaskoyla sonuçlanır. Eğer eşinizin kendisi de bu özelliğinden kurtulmak istiyorsa başarıya ulaşabilir. Ama onun böyle bir düşüncesi yoksa sizin ‘Gün gelecek bu özelliği değişecek, biz de daha mutlu olacağız’ diye düşünmeniz olmayacak duaya amin demek gibidir. Bunun yerine ya karşınızdakini olduğu gibi sevme yoluna girin ya da çok vakit geçirip üzülmeden bu ilişkiyi sonlandırmayı deneyin.

Karakter hakkında etkileyici sözler okumak istiyorsanız, her gün içeriği yenilenen sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı