Makaleler

Yetenek Hakkında Sözler

Yetenek Hakkında Sözler
Yetenek Hakkında Sözler

Yetenek bir kişinin öğrenim görmesine gerek kalmadan bir şeyi anlayabilme, yapabilme ve bir kolda başarılı olabilme gücüdür.

Yetenek deyince aklınıza o kadar farklı kategoride o kadar farklı şey gelir ki, siz bile şaşırırsınız. Aslında yetenek göreceli bir kavramdır. Birinin yetenek olarak değerlendirdiği bir olayı, başka bir kişi yetenek olarak görmeyebilir, hatta başarısız bile bulabilir. Peki yetenek dediğimiz kavram tam olarak nedir? İyi koşmak mı? Zekayla her problemi çözebilmek mi? Elinin çoğu işe yatkın olması mı? Bir roman yazabilmek ya da iyi bir resim çizebilmek mi? Yetenek bunların hepsi, hatta daha da fazlasıdır. Bu yüzden yetenek hakkında bir sürü söz söylenmiştir. Bunlardan bazıları da çalıştıkları alanda başarıya ulaşmış ünlülerin sözleridir.

Aslında sadece yaşamak ve yaşamından mutlu olmak da bir yetenektir. Hem de başarılı olması en güç olan yeteneklerden biri… Önemli olan bu yeteneği geliştirmektir. Zaten bundan sonra diğer yeteneklerimizde gelişecektir. Bu bakış açısı bizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Yetenekler gerçekten tanrı vergisidir. Fakat bize verilen yetenekler üzerinde hiç çalışmaz ve bitmek bilmez bir tembellik içerisine girersek başarılı olamayız. Bu tutumumuz sadece yeteneklerimizi köreltmeye yarar. Elimizde olanı bir adım öne taşımak için çalışmaktan ve hayal etmekten vazgeçmemeliyiz. Diyelim ki; bizim yeteneğimiz yazma üzerine ve bu alanda da bir kariyer yapmak istiyoruz. Sadece ben iyi yazıyorum demek ne yazık ki bizi yazar yapmaz. Önce hedefimizi koymalıyız! Bir kere ne yazmak istiyoruz? Roman mı, öykü mü? Yoksa senaryo mu? Ya da şiir mi? Buna karar verdikten sonra kendimize bir hedef belirlemeliyiz. Ben bir sene içerisinde bir roman yazmış olacağım demek gibi… Sonra da bir yıl içerisinde bu işe ne kadar vakit ayıracağımızı hesaplamalıyız. Büyük sanatçıların günde yedi sekiz durmadan çalıştıklarını unutmamak gerekir. Mozart bile bu kadar çalışıyorsa, sizin de bir zahmet çalışmanız gerekir yetenekli olsanız bile.

Sizde yetenek hakkında özlü sözler ve güzel sözler okuyup kendinizi geliştirmek isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı