Makaleler

İman Hakkında Sözler

İman Hakkında Sözler
İman Hakkında Sözler

İman dinin ortaya koyduğu dogmalara inama, dinsel inanış ve inançtır. İman güçlü bir inanç duymaktır. İman Tanrı’ya ve İslam dinine inanmaktır.

İman etmek İslam dinine göre ilk önce Allah’ın varlığına ve birliğine inanmaktır. Daha sonra indirilen kutsal kitaplara, meleklere, peygamberlere, ahret hayatına, hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmaktır. İman ile ilgili birçok Hadis-i şerif vardır.

İman etmek sadece lafla meydana gelen bir hadise değildir, kalple de iman etmek gerekir. Bu ne demektir? Sadece söylenen, ağızdan çıkan sözün bir kıymeti olmaması demektir çünkü kişi kalben yani içinden gelerek iman etmemişse bu gerçek iman ediş sayılmaz.

İnsanların iman etmesi için çeşitli şartlar oluşturulmuştur ama aynı zamanda insanları iman yolundan saptıracak ve doğru yolda ilerlemelerini engelleyecek şartlarda mevcuttur. Ancak unutulmamalıdır ki Allah her zaman insanların yardımcısıdır ve insanın önüne bir gün içinde bile sayısız kere iman etme fırsatı geçer.

İlk önce doğa ve kâinat yoluyla imana değinelim. İnsanlar doğada gördükleri örnekler sayesinde iman edebilirler. İman etmek için olguların, hadiselerin üzerine düşünmek şarttır. Bir nehrin akışı, bir kuşun ötüşü, güneşin doğuşu, ayın evreleri bile iman etmek için vesile olabilir yeter ki insan bu olgulara gerekli değeri verip üzerinde düşünsün. Hepsi, doğadaki tüm olgular istisnasız doğru yola, Allah’a iman etmeye götürür. Ancak doğru şekilde ve derinlemesine düşünülürse ortaya çıkan bu sırlar bahçesi insanın gönül mevsiminde akar durur.

Bir de kalbe doğarak iman vardır. İnsan kendi içindeki hislerden Allah’ın varlığına doğru böylece yola çıkar ve iman etmenin kapısı sonuna kadar insanlara açılır. Kalbin kabul ettiğini aklın kabul etmemesi pek de mümkün değildir. Çünkü kalp eğer gerçeklerle çarparsa zihinde ona açılacak ve kendisine gereken çözüme zaman kaybetmeden ulaşacaktır.

İnsanın varlığının yaradılışını düşünmesi bile ona yollara sunacaktır. Ancak her şeye rağmen İslam dinine göre Allah’ın izni olmadan hiç kimsenin kalbi iman ışığıyla parıldamaz.

Eğer siz de iman ile ilgili dini sözler ve hadisler okumak istiyorsanız zaman kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı