Makaleler

Mutluluk Hakkında Sözler

Mutluluk Hakkında Sözler
Mutluluk Hakkında Sözler

Mutluluk, bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişmekten duyulan kıvanç durumudur.

Hangimiz mutlu olmayı istemeyiz ki? Hem de öyle bir anlık değil, bütün ömrümüze yayılan bir mutluluk vaadi karşımıza çıksa kim kabul etmez. Mutluluk pek çok kişinin peşinde olduğu ama ne yazık ki çok az kişinin sahip olabildiği bir güzelliktir. Bunu bazı insanlar çok şanslı diye düşünmemeliyiz. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü mutluluk bir talih kuşu değildir. Mutluluk herkes için önemlidir. Mutluluk için pek çok özlü söz söylenmiş, pek çok kişi tarafından güzel sözler defterlere dökülmüştür. Ama mutluluğu yakalayabilenler kimlerdir?

En mutlu olan kişiler yaşamlarını mutluluk duygusunun peşinde geçirmeyen kişilerdir. Eğer siz bir gün bende mutlu olacağım diyorsanız zaten baştan kaybetmişsiniz demektir. Çünkü mutluluk kavramını belli olgulara, nesnelere ya da kişilere bağlıyorsunuz demektir. Oysa mutluluk aranmaz. Mutluluk zaten orada bir yerdedir. Bazı insanlar onu kendi elleriyle koymuş gibi bulur, bazıları da onu aramak için koca bir ömür harcarlar. Bu arayış ise çoğu zaman nihayete eremediğinden mutsuz bir şekilde yaşar ve ölürler.

Peki mutlu olmak için ne yapmalıyız? Öncelikle yaşamımızdaki güzelliklerin farkına varmalıyız. Eğer yaşamımızdaki hiçbir şeyin kıymetini bilmezsek ve hep bir şeyler gelecek ve ben mutlu olacağım diye beklersen kendimize zarar vermiş oluruz. Eğer ailemizin, sevdiğimizin, işimizin, dostlarımızın bizim için bir anlamı yoksa mutlu olamayız. Onlar zaten varlar deyip, yeni hedefleri mutluluğun alameti olarak görürsek asla mutlu olamayız.

Şu ayakkabıyı alırsam mutlu olurum diyen biri önce ayaklarında bir sakatlık olmadığı için sevinmelidir. Şu evi alırsak mutlu olurum diyen kişiler, önce o evi beraber paylaşacağı insanların varlığı için mutlu olmalıdır. Aksi takdirde alacağınız evin sevinci üç günü geçmeyecek tekrar huzursuz ruh halinize döneceksiniz demektir.

En büyük mutluluğun hayatta olmamız olduğunu unutmayalım. Bize güzel bir yaşam verildi! Onun her anının kıymetini bilmekten daha büyük bir mutluluk olamaz.

Sizde mutluluk hakkında etkileyici sözler okumak isterseniz, hemen sayfamızı ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı