Makaleler

Yaşlılık Hakkında Sözler

Yaşlılık Hakkında Sözler
Yaşlılık Hakkında Sözler

Yaşlılık uzun süredir hayatta olan kişilerin ve canlıların yaşadığı fiziksel ve zihinsel durumdur.

Yaşlılık pek çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Kimimiz elden ayaktan düşüp başkasına muhtaç olmaktan korkar, kimimiz maddi olarak zor bir duruma düşmekten korkar, kimimiz bazı şeyleri hatırlamayıp aklımızın bize oyun oynamasından korkar, kimi yalnız kalmaktan korkar, kimi çirkinleşmekten korkar, kimi bizi bekleyen nihai son olan ölüme doğru yola çıkmış olmaktan korkar. Pek az kişi yaşlılıkla barışıktır. Bu sebeple yaşlılık hakkında pek çok atasözü ve veciz söylenmiştir.

Çocuklara ya da çok genç yaştakilere yaşlılık hakkında fikirleri sorulduğunda genelde ciddi cevaplar alınmaz. Çünkü bu yaştaki kişiler için yaşlılık çok uzaktaki bir ada gibidir. Sanki o günler hiç gelmeyecekmiş gibi düşünürler. Aslında bırakın yaşlılığı on sekiz yaşındaki bir gence otuz yaşını hayal etseniz bunda bile zorlanacaktır. Otuz yaş onun için çok uzaktır. Oysa insanlar orta yaşa gelmeye başladıkları vakit yaşlanma fikri hakkında düşünmeye de başlarlar. Hatta kimi kişilerde düşünceleri yerini kaygılar alır. Eğer belli bir yaşa kadar istediklerine ulaşamamışsa kara kara geleceği düşünmekten kendini alamaz.

Peki biz daha iyi bir yaşlılık süreci geçirmek için ne yapmalıyız? Öncelikle kendimizi sevmeli ve her yaşımızın güzel ve ayrıcalıklı olduğunu düşünmeliyiz. Yaşlılığımızı rahat geçirmek ve bazı hastalıklara kapılmamak için sağlıklı beslenmeli ve çok hafif de olsa egzersiz yapmalıyız. Ekonomik durumumuzla ilgili bir hesaplama yapmalı ve çıkabilecek ani durumlara karşı bütçemizi hazırlıklı hale getirmeliyiz. Ama en önemlisi neyi seviyorsak onu yapmaya devam etmeliyiz. Kitap okumaksa kitap okumak, film izlemekse sinemaya gitmek. Sevdiğimiz etkinlikler bizi hayata bağlar. Kendimizi eve kapatır ve bizi birilerinin ziyaret etmesini beklerken yetmişimizde seksenimizde ki gibi bir ruh haline sahip oluruz. Tecrübelerimizi de yanımıza almalı ve yaşımız kaç olursa olsun hayatın tadını çıkarmaya devam etmeliyiz. Yaşamanın şakaya gelmediğini unutmayın! Yaşam bize verilmiş bir armağandır.

Siz de yaşlılık hakkında güzel sözler ve özlü sözler okumak, bu sözleri sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz her gün güncellenen sayfamızı hemen ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı