Makaleler

Konuşmak Hakkında Sözler

Konuşmak Hakkında Sözler
Konuşmak Hakkında Sözler

Konuşmak duygularını ve düşüncelerini belli bir dilin sözcükleri ile anlatmak, o dilin sözlerini kullanmak ve bunları sesli bir şekilde dile getirmektir.

Konuşmak, kendimizi ifade etme biçimlerimizden biridir. Konuşamadığımızı düşünsenize, ne kadar zorluk çekerek yaşardık. Çünkü dili kullanmak bizi biz yapan özelliklerimizden birisidir. Bir isteğimizi söylemek için, bir derdimizi anlatmak için, sevgimizi paylaşmak için konuşmaya ihtiyaç duyarız. Bu yüzden konuşamadığımız bir dünyayı düşünmek bizim için kabus gibidir. Ama fazla konuşmanın da zararları olduğu zamanlar yok değildir. Bu yüzden konuşmak hakkında pek çok atasözü ve vecizler söylenmiştir.

Derdimizi anlatmak için çoğu zaman konuşmaya ihtiyaç duyarız. Evet bazen vücut dilimizle bazen de verdiğimiz ufak tepkilerle de ne söylemek istediğimizi anlatabiliriz. Fakat bütün hayatın böyle geçtiğini düşünmek bile insana boğucu gelir.

Peki konuşurken nelere dikkat etmeliyiz? Çünkü pek çok insan konuştuğunu düşünür ama aslında bir şeyi doğru düzgün anlatabilme yeteneği yoktur. Bunun temel sebeplerinden biri de az kelimeyle konuşmamızdır. Az kelimeyle konuşuruz çünkü kitap okumayız. Her gün aynı kelimelerle konuşur, yabancı olduğumuz ve sık kullanmadığımız kelimelerin anlamını öğrenmeyiz. Konuşmamızı ve kendimizi ifade etme biçimimizi geliştirmemiz için de bol bol kitap okumamız gerekir. Biz okudukça kelime dağarcığımız gelişecek ve konuşmalarımız da daha anlamlı olacaktır.

Bazen konuşmanın kıymeti sadece kelimelerle değil, ifade şeklimizle de alakalıdır. Konuşma biçimimiz, kelimeleri tonlamamız bizim konuşmalarımızı herkesten farklı kılar. Siz de hissetmişsinizdir bazı insanların konuşmalarını dinlemeye doyamayız. Onlar konuşurken hiç dikkatimiz dağılmaz, ne diyorlarsa büyük bir dikkatle dinleriz. Bu durum o kişilerin konuşma yeteneklerinden ve kendilerini ifade edebilme güçlerinden gelir. Bunun için de yine bol bol okumalıyız. Ayrıca konuşurken heyecanlanmamalı, konuşurken gereken kelimelerde vurgu yapmamayı ihmal etmemeliyiz. Ses tonumuzu ayarlamalı ve sakin bir konuşma tarzı benimsemeliyiz. Eğer konuşurken bunlara dikkat edersek daha fazla kişinin bizi dikkatle dinlediğini fark ederiz. En önemli kısımlardan biri de konuşurken samimiyeti kaybetmemektedir. Çünkü samimi ve içten bir konuşma her zaman dinleyici bulur.

Sizde konuşmak hakkında güzel sözler okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı