Makaleler

Dünya Hakkında Sözler

Dünya Hakkında Sözler
Dünya Hakkında Sözler

Dünya yeryüzü, yaşadığımız kainat ve inançları, uygarlıkları ve yaşayışları bir ya da birbirinden farklı olan ülkeler ya da insanlar bütününün yaşadığı yerdir.

Dünya dediğimizde hepimizin kafasında başka bir şey canlanıyor. Kimimiz yaşadığımız evreni düşünüyor. Bir kısmı sular, bir kısmı karalarla kaplı olan gezegenin görüntüsünü getiriyor gözlerinin önüne. Bir kısmımız dünya dediğimizde daha çok ülkeleri düşünüyor ve dünyayı sosyolojik ve tarihi kavramların içinde değerlendiriyor. Bir kısmımız ise doğrudan dünyanın ev sahipliği ettiği canlıları düşünüyor: insanlar, hayvanlar, bitkiler… Dünya dediğimizde pek çok çağrışım aklımıza geldiğinden dünya hakkında edilmiş birbirinden farklı güzel sözler duymak mümkündür.

Dünya aslında biz ona ne kadar pay biçersek o haliyle geliyor aklımıza. Bazılarımız daha somut algılıyor ve ‘Aman dünya hali’ diyoruz. Fakat yaşadığımız bu gezegenin milyarlarca yıldır bize ev sahipliği yaptığını unutmamamız gerekiyor. Bu sebeple onu sevmenin yanı sıra, ona saygı duymamız da gerekiyor. Bize bu kadar zamandır katlandığı ve kollarını açtığı için.

Peki biz dünyamız için ne yapıyoruz? Daha uzun süre canlı topluluklarına ev sahipliği yapabilmesi için ona karşı dikkatli davranıyor muyuz? Yoksa onun altını üstünü mü getirmeye çalışıyoruz? Daha çok onun sonunu hazırlıyor gibiyiz. Hem de bizi ne kadar süre misafir edeceğini bilmeden. Dünyanın başlangıcından beri pek çok canlının neslini tüketmesi bizi korkutmuyor mu? İnsanlık daha ne kadar süre hayatta kalacak. Yoksa biz de yakında dinozor kardeşlerimizin yanına mı gideceğiz?

Doğayı katlederek, kaynakları kurutarak, savaşlar çıkararak, doğal ve tarihi güzellikleri tahrip ederek bu dünyayı ne kadar ayakta tutabiliriz? Bu en büyük evimizi ne kadar süre düzenli tutabiliriz? Evet, burası bizim evimiz. Kendi evimize girdiğimizde ne kadar hassas davranıyoruz? Etrafı kirletiyor muyuz? Elimize bir balyoz alıp duvarları ya da kirişleri kırıyor muyuz? Hayır, eğer akli bir sorunumuz yoksa yapmıyoruz. O halde dünyamıza karşı da aynı özveriyi göstermemiz gerekiyor.

Sizde dünya hakkında daha fazla özlü söz okumak ve öğrenmek isterseniz, sayfamızı ziyaret ederek birbirinden farklı içeriklere anında ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı