Makaleler

İnanmak Hakkında Sözler

İnanmak Hakkında Sözler
İnanmak Hakkında Sözler

İnanmak bir şeye, bir kişiye ya da tam olarak bilinmeyen bir güce güvenmek, onun gerçekte olduğunu, doğru şeyleri savunduğunu kabul etmektir.

İnanmak insan hayatında önemli bir yere sahip olan ve her insanda olan bir düşünme biçimidir. İnanmak bazen sadece heves etmekle başlar. İnanmayan insanın yaşayamayacağını iddia edenler bile vardır. Bunun sebebi hiçbir inancı olmayan birinin yaşama gücünü içinde bulamayacağı, başarmak için çalışacağı bir amacı olmayacağı ve yaşama olan bağlılığını kaybedeceği düşüncesidir. İnanmak ile ilgili çok sayıda resimli sözler vardır.

Çoğunlukla bilimsel olarak kanıtlanamayan şeylere inanç geliştirebilen insanlar olduğu gibi bilimsel olarak kanıtlanmış hatta kanun olarak meydana gelmiş şeylere inanmayan insanlar da bulunabilir. İnanmak tamamen öznel bir şeydir.

İnsanlar inançlarını korumak için tartışır, kavga eder hatta cana bile kıyabilirler. İnançların çeşitliliğinden dolayı inanç çatışmaları normal olarak görülebilir. Ancak kendi inancımıza nasıl saygı duyulmasını istiyorsak başka bir insanın da inandığı şeye saygı duymalı ve kendi inancımızı korumak için nasıl mücadele ediyorsak karşıt görüşten bir insanın da kendi inancı doğrultusunda mücadele vermesine karşı çıkmamalıyız.

İnanmak bazen sadece bir eylemin ya da düşüncenin işe yaradığını görmekle başlar. Bu eylem veya düşünce ne kadar sık doğrulanırsa bununla karşılaşan insan bu konuda bir inanç geliştirir. İnancın bu şekilde oluşması bile o inancın parçaları olan eylemlerin ya da düşüncelerin bir sonraki sefer işe yarayacağını ya da doğru çıkacağını göstermez.

Bazı inançlar ise kutsal olarak görülür ve herhangi bir deneyimden kaynaklanmaktan çok, içimizden bir sesin bu kural dizisinin doğru olduğunu, temelindeki gerçeklerin sarsılmaz olduğunu  düşünmemizden kaynaklanır. Bu türde inançlar ya dini inanışlarda ya da hurafe, batıl inanç dediğimiz bir takım geçmişten kalma ama günümüzde pek de geçerliliği kalmayan inançlarda görülür.

İnançsız yaşamak belki de gerçekten de mümkün değildir ancak kendi inançlarımızı yaşarken, diğer insanların inançlarına da saygı duymalıyız.

Eğer siz de inanç konusunda yazarlarına göre sözler ya da hayata yön veren sözler okumak isterseniz hemen şimdi sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı