Makaleler

Yöneticilik Hakkında Sözler

Yöneticilik Hakkında Sözler
Yöneticilik Hakkında Sözler

Yöneticilik, bir şirkette, bir kurumda ya da bir spor kulübünde yönetici olma durumuna verilen addır.

Yöneticilik herhangi kurulu bir sistemin ihtiyaçları doğrultusunda bu sistemi ayakta tutmak ya da daha iyi bir konuma getirmek için sistematik bir şekilde ortaya konulan iş gücü olarak tanımlanabilir. Yöneticilik aslında bir yandan sanat bir yandan bilim olarak tarif edilebilir. Eğer bir yönetici kendisi olmadan işlerin kendisi olduğundaki kadar verimli olmasını sağlayabilirse bu hem büyük bir başarı yakaladığını hem de sanatını konuşturduğunu gösterir. Bunu ne koşullarda ve hangi yöntemleri kullanarak başarıldığı konusuna gelince bu da yöneticiliğin bilim kısmıdır. Yöneticilik deyince her şeyden önce planlama gelir. Yöneticilikle ilgili çok sayıda Mesleklere Göre Sözler bulunabilir.

İyi bir yönetici planına başlarken ilk önce hedefinin ne olduğunu düşünmelidir, bundan sonraki adımsa bu belirlenen hedefe nasıl ulaşılacağının haritasının çizilmesidir. Çünkü genel olarak bu hedefe ulaşmak için iyi bir yol haritasına ihtiyaç olur. İyi bir yönetici aynı zamanda kaynaklarını iyi ve doğru bir şekilde tespit etmesini bilen kişidir. Olasılık dahilinde gerçekleşebilecek tüm senaryolara bakıp, ekibini buna göre yönlendirecektir. Hangi yoldan gidilirse neler olabileceği ve bu yöntem işe yaramazsa ne yapılabileceği de plana dahil edilmelidir.

Yönetici bu aşamadan sonra organize etme aşamasına geçmeli ve ekibinin yapacağı iş için her şeyin hazır olup olmadığının, doğru veriler veya bileşenlerin zamanda ve yer planlamasını yapmalıdır. Bu konuda halledildikten sonra artık işe başlanabilir. Yönetici bu noktadan sonra adeta bir orkestra şefi gibi işlerin gidişatını her yönüyle dengeli bir şekilde idare etmeye ve kontrol etmeye başlar. Bu aşamadan sonra gözlemlemek, gerektiğinde hataları düzeltmek için yeni girişimlerde bulunmak, kısacası uyanık olmak gerekir.

İnsanları yönetmek genelde ne düşünüldüğü kadar kolay ne de yöneticilik rahat bir iş yapmak demektir. Öncelikle sorumluluklarınız herhangi bir çalışandan çok fazla ve aldığınız risk ise işin büyüklüğüne göre çok büyük olabilir.

Sizde yöneticilik hakkında hayata yön veren sözler ve konularına göre sözler okumak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edin.

.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı