Makaleler

Duygusal Sözler

Duygusal Sözler
Duygusal Sözler

Duygu yüklü sözler, duygularımızı ifade etmek için aradığımız kelimeleri bizim yerimize bulan yazarların kaleminden çıkmaktadır. Bu sözler, bizim yerimize bizim hislerimizi anlatmaktadır. İnsanların hepsi aynı duyguları hissetmekte ve yaşamaktadır. Bazılarımızın acı eşiği düşük bazılarımızın ise yüksektir. Üzüldüğümüz şeyler farkı olmakla birlikte günün sonunda içimizde hissettiğimiz üzüntü hepimizde aynıdır. Aynı şekilde farklı durumlara mutlu olan insanların yüzlerinde de hep aynı gülümseme olur. Duygusal sözler, bu duyguların kelimelere dökülmüş halidir.

Etkileyici duygusal sözler hepimizde farklı izler bırakmaktadır. Bir üzüntünün yalın bir şekilde anlatıldığı duygusal sözleri düşünün. Hepimize farklı anıları hatırlatmakta ama aynı hissi yaşatmaktadır.

Kısa Duygusal Sözler

Bir duygunun uzun uzadıya anlatılması, o yazının güzellik kriteri değildir. Bazen öyle cümleler karşımıza çıkar ki, tüm hislerimiz tek bir cümle içerisinde özetlenmiştir. Kısa duygusal sözler, vermek istedikleri mesajı uzatmadan ve karmaşıklaştırmadan anlattıkları için belki de en güzelleridir. Bu sözlerde laf asla dolandırılmamıştır. Öylece olduğu gibi tabi biraz da edebi anlatım katılarak bizlere sunulmuştur. Kısa duygusal sözlerin bazıları, bizim belki yüzlerce sayfada anlatacaklarımızı tek cümleyle özetlemektedir.

Aşk ile İlgili Duygusal Sözler

Aşk duygusu bizleri en karşı koyulamaz şekilde etkisi altına alan ve uzun zaman bizimle kalan duygudur. En sevindiğimiz şeylere bile zaman içerisinde alışır ve eski kıymeti vermeyiz. Üzüntülerimiz hiç geçmeyecek sanırız. Fakat öyle bir dönem gelir ki, bir sabah uyandığımızda unuttuğumuzu dahi fark etmeyiz. Oysa aşkı içimizde durmaksızın taşırız. İnsan ne aşkın verdiği coşkuyu unutabilir bir an için, ne ayrılığın verdiği üzüntüyü. Aşk bir yumru gibi sürekli kalbimizi işgal eder. Duygusal sözler de bu sebeple en çok aşk hakkında yazılmıştır. Aşkın her hali bu sözler arasında bulunmaktadır. Kimisi bir çocuk heyecanıyla anlatır aşkı, kimisi ise siyah bir huy gibi yanında taşımanın verdiği rahatsızlıktan bahseder. Ama eninde sonunda herkes herkese aşkı anlatır.

Ayrılık ile İlgili Duygusal Sözler

Ayrılığı da sevdaya dahil eden şairi hatırlayın, aslında ne kadar üzücü fakat doğru bir tespit yapmış. Aşk, her zaman içinde ayrılık ihtimalini barındırır. Çünkü esasında kimse kimseye görünmez bağlarla bağlanmamıştır. Bir insanın sizi sonsuza kadar sevme ihtimali kadar, günün birinde sizden vazgeçebilecek olma ihtimali de her zaman bulunmaktadır.

Ayrılık acısının ağırlığını bilen yazarlar, bu duygudan bahsetmeden edememişlerdir. En az aşk kadar normal olan ayrılık, pek çok kitabın ve şiirin konusu olmuştur. Durum böyle olunca da ortaya yüzlerce duygusal ayrılık sözleri çıkmıştır. Kişiye en ağır gelen duygulardan biri olan ayrılık acısı, bu duygu yükünün altında ezilen insanlar tarafından yeterince ifade edilememektedir. Nasıl ki aşk zamanlarında romantik duygusal sözler yardımına koşar insanın, aynı şekilde ayrılık sözleri de ayrılık acısının tercümanı olur.

Aileye Duygusal Sözler

Ailelerimize olan duygularımızı ifade etmek, sevgililerimizi olan aşkımızı anlatmak kadar kolay değildir. Özellikle çocukların belli bir yaştan sonra şımarmaması için öpülmediği bir dönemden gelenler için çok daha zordur. Ailelerimize olan sevgimiz, belki bu dünyadaki her şeyden daha fazladır.  Fakat bu duygularımızı anlatacak duygusal sözler kurmaktan çekiniriz.

Ailesine güzel bir cümle söylemek isteyen ya da onların yüzlerine karşı söyleyemeyecek bile olsa sosyal medyada hislerini anlatacak olan kişiler, aileye duygusal sözler aramaktadır. Çünkü bir sözü anlamlı yapan onu yazan kişi değildir. O sözü benimseyen ve hisseden kişidir. Sözler bir kere yazar tarafından kalemden kağıda aktarılmakta, sonrasında okuyan herkesin olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı