Makaleler

Damar Sözler

Damarlarınızda hissedeceğiniz kadar etkili laflar vardır ki, konu her ne olursa olsun sizi sarsarak kendinize getirir. Hayatın her alanına yayılmıştır damar sözler ve söyleyenin dudakları arasından dökülen her kelime sayfalarca yazılmış bir kitap kadar etkilidir kimi zaman. Uzun ya da kısa olması fark etmez, hızlı bir yağmura yakalandığınız o ilk an gibi kendinizi etkilenmekten geri tutamazsınız.

Her şeyle ilgili damar sözler söylenebilir. Bir kavganın ortasında da bir aşkın sonunda da ömrünüzün sonuna kadar kulaklarınızda çınlayacak kelimeler işitebilirsiniz. Öyle süslü ya da akla gelmeyecek kelimeler olması gerekmez, fakat söylenen her sözcük bir araya gelerek insanı derinden etkileyecek bir bütün haline gelir.

Uzun Damar Sözler

Kimi damar söz birkaç kelime ile anlatır ifade etmek istediği şeyi, kimi ise uzundur ve insanın soluğunu keser. Verecek cevap dahi bulamayacağınız uzun damar sözler, kimi zaman sizi öylesine düşünmeye sevk eder ki günlerce aklınızı ve kalbinizi başka bir konuya veremezsiniz.

Kralların dudaklarından dökülen her kelime nasıl ki halkı için bir emir ise, damar sözler de öyle çarpıcıdır ki söylenenler bir emirmiş gibi etkiler insanı. Zamanla etkisi azalmaz ya da önemini yitirmez, bir kelimenin bile yeri değişse böylesine etkilemez insanı, ancak tamamının içinde kaybolur insan.

Kısa Ama Ağır Damar Sözler

Ağır damar sözler kısa bile olsalar fark etmez, söyleyenin hissettiklerini yansıtırken öyle güçlüdür ki kelimeler, insanı adeta ezer. Arabesk bir şarkının nakaratında her tekrarlanışında can yakan sözler gibidir, bir kere duyduktan sonra isteseniz bile unutamazsınız. Sizin de söylenecek damardan laflarınız yoksa verdiğiniz hiçbir cevap karşılık ifade etmeyecektir. Birkaç sözcük, yeri gelir bir şairin şiirinden de bir yazarın romanından da daha çok şey anlatır.

Kelimelerin hissettirdiği tüm duygulardan kaçsanız bile, o hisler dönüp dolaşıp sizin kalbinizi yaralar. Damar sözler, söyleyen için de söylenen için de bir yük haline gelir bir kere söylendikten sonra. Geri dönüşü olmayan çıkmaz bir sokak gibidir, kendi yolunuzu kendiniz açmadıkça oradan başka bir yere gidemezsiniz.

En Güzeş Damar Sözleri

Sevgiliye Söylenecek Damar Sözler

İnsan birini sevince gözü sevgilisinden başkasını görmez. Yeri gelir kavga edilir, bazen ayrılma noktasına bile gelinir, ancak insan sevgilisine duyduğu hissin ötesine bir adım gidemez. Damar sözler sevgiliye bazen ona karşı hissedilen sevginin büyüklüğünü anlatmak için söylenir, fakat yeri gelir ayrılık anında canını yakmak için söylenir.

Bir sevgilinin söylediği damar sözler, üzerinden yıllar geçse bile hafızadan silinmez. Damardan alınan bir ilaç misali, insanı diğer tüm sözlerden daha çok etkiler. İnsanın en çok sevdiği insandan işittiği kelimelerin yakıcılığı fiziksel bir kalp ağrısı gibi hissedilir. Kimi insan bu damardan lafların ağırlığını taşıyamaz.

Aşk İle İlgili Damar Sözler

Aşk, dünyada var olmuş ve bundan sonra var olmaya devam edecek en yüce duygudur. İki insanın bir olma isteğini yansıtır, yeri gelir bir insanın karşılıksız hislerine verdiği isim haline gelir ve git gide daha çok yerleşir kalbinin en derinlerine. Damar sözler aşkla ilgili olduğunda ise insanın göz yaşlarına hakim olamayacağı bir şarkının notaları gibi dertlere düşürür, düşündürür.

Bir gün gelip bu aşk biterse geriye söylenmiş damar sözler kalır. Bir ayrılık anını unutulmaz kılan da bir ilan-ı aşk anında “evet” cevabını verdiren de onun gücüdür. Sevmeyen bir taraf var ise onun bile kalbini yumuşatır, çünkü gücünü sevenin sevgisinden alır. Bu yüzden bazı anlar gelir, “olmaz” denen her şeyi bile “olur” hale getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı