Makaleler

Yalan Hakkında Sözler

Yalan Hakkında Sözler
Yalan Hakkında Sözler

Yalan, doğru ve gerçek olmayan, uydurma, asılsız ve aldatma ereğiyle gerçeğe aykırı olarak söylenen söz demektir.

Eğer insanlara sorarsanız çoğunun yalandan hoşlanmadığını göreceksiniz. Size kendilerine yalan söylenmesinden nefret ettiklerini söyleyeceklerdir. Aynı kişilere ‘Siz yalan söyler misiniz? diye sorarsanız muhtemelen bir çoğundan ‘Ben asla yalan söylemem’ cevabını alırsınız. Peki işin aslı böyle midir? Ne yazık ki değildir. Pek çok insan yalan söyler. Söylenen bu yalanların bazıları çok ciddi sonuçlara yol açarken, bazıları da ufak ve zararsız yalanlar olarak kalır. Yalan hakkında pek çok atasözü ve veciz olması da insanlık tarihinin uzun zamandır yalan ve yalan söylemek hakkında düşündüğünün bir göstergesidir.

Eğer ciddi sonuçlara yol açan yalanlar söylüyorsak, bu durum bizim son derece tehlikeli bir kişi olduğumuzu gösterir. İnsanların bize güvenmesi zorlaşır. Ve pek çok kişi de bizimle ilişkisini sürdürmek istemez. Bazı insanlar bile isteye ya da kötücül bir şekilde yalan söylerler. Bu onlar için bir eğlenme biçimi gibidir. Bu yaradılışta insanların bir an önce tedavi görmesi gerekir. Mutlaka psikolojik bir arazları onları yalan söylemeye ve bu durumdan zevk almaya itiyordur.

Bazı insanlar çaresiz kaldıkları için yalan söylediklerini savunurlar. Ama bu durum da onları haklı çıkarmaz. Sonucu ne olursa olsun; isterse haksız olalım, isterse birini kıralım, isterse kaybımız büyük olsun yalan söylemememiz gerekir. Zaten söylediğimiz yalanlar zamanla gün yüzüne çıkacak ve bizi yine zor durumda bırakacaktır. hal böyle olunca da eski yalanı toparlamak için yeni bir yalan söylenecek ve kişinin kendisine olan saygısı yitirilecektir.

Bir de beyaz yalanlar diye adlandırılan kategori vardır ki, aslında bunlar da göründüğü gibi masum değildir. Durum ne olursa olsun yalan söylemek bizi hem kendimizden hem de başkalarından uzaklaştırır. Gerçek tatsız olsa dahi mutlaka ortaya konmalıdır. Birine geç kalma bahanesi olarak söylenen yalan da diğer yalanlar gibi tatsız ve güven kırıcıdır.

Sizde yalan ve yalan söyleme hakkında etkileyici sözler arıyorsanız, her gün güncellenen sitemizde işinize yarayan pek çok içerik bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı