Makaleler

Suç Hakkında Sözler

Suç Hakkında Sözler
Suç Hakkında Sözler

Suç ahlaka, törelere ve yasalara aykırı davranıştır.

Suç, bir kimseye ya da bir topluluğa zarar vererek yapılan bir eylemdir. Bir kişinin suç işlemesi yani suçlu olması ağır bedel altında kalması demektir. Bu bedel genellikle yasalar çerçevesinde verilir. Bazen kişiler hak ettikleri cezayı almaz. Bu sebeple bir ülkenin adalet sisteminin doğru bir biçimde işlemesi çok önemlidir. Suç hem işleyeninin hem de mağdurunun hayatını sonsuza kadar etkileyecek biçimde ağır olabilir. Ya da bizim tarafımızdan suç sayılan ama etkileri büyük olmayan olaylardan da meydana gelebilir. Suç hakkında hayata yön veren sözler okuyabilirsiniz.

Peki kişiyi suçlu olmaya iten psikoloji nedir? mesela hırsızlığı ele alalım. İster birinin çantasını alıp kaçalım, ister çalıştığımız iş yerinden para kaçıralım, ister bir yakınımızın cüzdanından izinsiz para alalım. Hatta işi maddiyattan da çıkaralım. Bir yerden çanta, kitap ya da yiyecek çalmanın psikolojisi nedir? Aslında bu hırsızlığında boyutları vardır. Eğer biri artık fırından bir tane ekmek çalacak duruma geldiyse durup bir topluma da bakmak gerekir. eğer toplumda ekonomik kriz varsa, artık ülkedeki sosyal sınıflar arasındaki fark uçuruma döndüyse bunda şaşılacak yön yoktur. Birileri milyonlar kazanırken emekli bir teyze ekmek alacak parayı zor buluyorsa bu düzende bir adaletsizlik vardır. Ama birde parasının üstüne para koymak için hırsızlık yapanlar suç işleyenler vardır. Bunlar açgözlü kişilerdir. Bunlara devletin hemen müdahale etmesi gerekir. Bir de yaşı başı genç olup, bir de gücü kuvveti de yerinde olup çalışmak yerine hırsızlık yapmayı tercih edenler vardır. Bunlar da yine oldukça aşağılık kişilerdir. Bu kişilere de devlet caydırıcı cezalar vermelidir.

Suç işleyen kişinin ya kaybedecek bir şeyi kalmamıştır ya da ahlaksız biridir. İkisini de birbirinden ayırt etmek gerekir. Bu yüzden suçlu psikolojisini de anlamak gerekir. Eğer doğru değerlendirmeler yapmazsak her kişiyi ve her boyutta suçu aynı kefeye koymuş oluruz. Bu da bizi adaletsiz biri yapar.

Sizde suç hakkında etkileyici sözler okumak ve öğrenmek isterseniz, bir an önce sayfamızı ziyaret ediniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı