Makaleler

Kabiliyet Hakkında Sözler

Kabiliyet Hakkında Sözler
Kabiliyet Hakkında Sözler

Kabiliyet, bir kişinin anlama, yapabilme ya da algılama yeterliliği ya da gücüdür. Kabiliyetin bir başka tanımı da daha önceden eğitim almadan kişinin zihinsel ya da fiziksel bir işte gösterdiği başarıdır.

Kabiliyet insanın doğasından gelen bir güç olarak görülmekle beraber zaman içinde geliştirilebilecek yeteneklerle de ortaya çıkabilecek bir olgudur. Kabiliyet genelde anahtardır. İnsanlar genelde kabiliyeti doğuştan bir yetenek olarak görme eğilimindedirler. Eğer bir insanın çok iyi futbol oynadığını görürsek ve bu kişi özellikle de yaş olarak küçükse onun ne kadar da kabiliyetli bir futbol oyuncusu olduğundan bahsederiz. Oysa bu yetenek belki de normalden de erken yaşta başlamış ve tahmin edemeyeceğimiz kadar uzun saatler çalışmanın bir meyvesidir. Kabiliyetle ilgili konularına göre sözler çok sayıdadır.

Kabiliyetin sağlıklı bir beyin yapısının yan ürünü olduğunu da söyleyebiliriz. Genelde dünyadaki çoğu toplumda başarı anahtar kelimedir. Başarının yolundaki en büyük güçlük çok çalışmak ve buna hayatınızda neredeyse diğer şeyleri yapamayacak kadar çok zaman ayırmaktır. Oysa eğer kabiliyetliyseniz bu zamanı harcamadan da başarılı olabileceğiniz fikri yaygındır. Ancak bu kabiliyetli olarak görülen insanların hayatlarına daha yakından bakmamaktan kaynaklanan bir hata olarak sürdürüle gelmiştir.

Kabiliyetten bahsedeceksek hepimizin değişik alanlarda ve değişik şekillerde ve değişik şeylere olan yatkınlığımızdan bahsedebiliriz. Bir çocuk spor dallarından birinde başarılı olmayabilir ancak çok az bir eğitimle herhangi bir müzik aletini rahatça öğreniyor veya çalıyor olabilir. Bazılarımız dil öğrenme konusunda kabiliyetliyizdir, bazılarımız karşısındaki insanı çok iyi dinlemekte ya da beden dilini olmakta yeteneklidir. Dünyada yetenek olarak değerlendirilebilecek şeylerin sınırı, ucu bucağı yoktur. Önemli olan bizim yatkınlığımız olan şeye verdiğimiz değer ve onu geliştirme isteğidir.

Eğer yeterince değer verilen ve üstünde çalışılan bir iş konusunda sürekli bir başarı yakalarsak bu o konuda yeteneğimiz olduğunu bize en güzel şekilde kanıtlayacaktır. Verilen emeğin karşılığı her zaman alınır, kabiliyet hiç umulmadık bir anda keşfedilebilir.

Eğer siz de kabiliyetle ilgili hayata yön veren sözler ve konularına göre sözler okumak isterseniz hemen şimdi sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı