Makaleler

Sabır Hakkında Sözler

Sabır Hakkında Sözler
Sabır Hakkında Sözler

Sabır gelmesi ya da olması beklenen bir olayı, bir kişiyi ya da bir nesneyi bekleme durumuna denir.

Sabretmek, büyük bir meziyettir. Herkesin başarabileceği, altından rahatlıkla kalkabileceği bir durum değildir. Ama gösterilen sabrın olumlu neticesini almak da paha biçilmez bir keyif yaratır kişiye. Sabırla ilgili pek çok atasözü ve veciz söylenmiştir.

Sabırlı olmanın ustalık istediğini söyledik. Bazen kişi sevdiğinim yolunu gözlerken sabır gösterir, bazen istediği bir işe girebilmek için sabır gösterir, bazen sahibi olmak istediği evi almak için sabır gösterir, bazen anne ve baba olabilmek için sabır gösterir, bazen iyi bir müzisyen olmak için sabır gösterir, bazen de ciddi bir hastalığı atlatmak için sabır gösterir. Önemli olan kişinin sabrederek geçirdiği bu süreyi kendine zehir etmemesidir. Umutla beklemek ve moralini bozmamak çok önemlidir. Öteki türlü sabır adeta doldurulması zorunlu bir çileye dönüşür. Ve sabrettikten sonra gelen mutluluk da işe yaramaz hale getir. Çünkü kişi sabrederken çok üzülmüş, hatta belki de ruhen ciddi yaralar almıştır.

Sabretmenin bir meziyet olduğunu söylemiştik. Fakat bazı durumlarda da tam tersi geçerlidir. Sabretmek kişinin kabusuna dönüşebilir. Hatta kişiye zarar veren hale bile gelebilir. Eğer size eziyet eden bir sevgiliyi bekliyorsanız, size kötü davranan bir patronun anlayışını bekliyorsanız, hakkınız olanı vermediklerinde harekete geçmek yerine sessizce bekliyorsanız, yalancı birinin size dürüst davranmasını bekliyorsanız boşa kürek de çekiyor olabilirsiniz. Sabrederken kendi karakterinizden taviz vermemeniz önemlidir. Ya da size yanlış gelen durumlar içine girmemenizde. Eğer biri sizi eziyorsa ya da hakkınızı yiyorsa sabretmek yerine harekete geçmek daha doğru olacaktır. Yoksa bu sabretme işi bir ömür boyu devam eder.

Bazen de sabırlı insanları kullanmak isteyenler olur. Bu kadın ya da adam zaten sabırlı ne desem ne yapsam ses etmez diye düşünebilir. Bu durumda istediği gibi at koşturabileceğini zanneder. Böyle kişilere karşı tedbirli davranmanız gerekir. Sakın ama sakın sizi kullanmalarına izin vermeyin. Sabır bir erdemdir, aptallık değil.

Sizde sabır hakkında özlü sözler okumak isterseniz,  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı