Makaleler

Erdem Hakkında Sözler

Erdem Hakkında Sözler
Erdem Hakkında Sözler


Erdem İle İlgili Güzel Sözler

Erdem kelimesinin sözlükteki anlamına baktığımız zaman; İnsanın tinsel ve ruhsal yetkinliği ile sonlanma durumu olarak karşımıza çıkar. Felsefe tarihi boyunca erdem kavramına değişik anlamlar verilmiştir. Filozofların ahlâk öğretileri, genellik ile erdeme -ahlaksal iyiye- verdikleri anlamla birbirinden ayrılırlar. Erdem kavramı hayatımız da çok önemli bir yer teşkil etmektedir bu yüzden bazı erkek çocuklarına özel isim olarak da “Erdem” adı verilmektedir. Plüton’dan beri temel erdemler olarak şunlar sayılmaktadır; bilgelik, yiğitlik, doğruluk, ölçülülük.

Ahlakın övdüğü iyilik, acıma, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk gibi niteliklerin genel adı, fazilet olarak ifade edilmektedir. Erdemli olmak, geçmişten günümüze kadar çok büyük önem teşkil etmiştir. Önem teşkil ettiği halde halen bazı insanoğlu erdemli olmaktan yoksun bir şekilde yaşamlarına devam etmektedir. Aristoteles’in de şu sözünden anlayabileceğimiz üzere; ‘’ Erdem söz konusu olduğu zaman onu bilmek yeterli değildir. Ona sahip olmak ve yaşamak da gerekir. ‘’ Erdem kelimesinin sözlükteki anlamını bilmemiz başarıya ulaşmanın yarısıdır diğer yarısı ise erdemli bir şekil de hayatımıza devam edebilmektir. Bu ikisini aynı anda yürüttüğümüz zaman başarıya tam anlamı ile ulaşmış olacağız. Aristoteles’in belirtilen sözü gibi tarihte yer etmiş olduğu sözlerde bulunmaktadır. Tarihten günümüze, erdem hakkında çok sayı da güzel ve özlü sözler söylenilmiştir.

Sitemizde erdem ile ilgili söylenmiş özlü ve güzel sözler ile atasözlerine bolca rastlayabilirsiniz.

 

Sitemizde (ozlusoz.net) yer alan erdem ile ilgili söylenmiş bazı özlü ve güzel sözler ile atasözleri aşağıda yer almaktadır:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı