Makaleler

Cuma Mesajları

Cuma gününe özel mesajlar İslam dininin güzelliğinin insanlar arasında yayılmasına yardımcı olur. Bu mesajlar bize yardımlaşmayı, ortaklığı, dinin insanları birbirine ne kadar güzel yaklaştırdığını gösterir. Mesajları okuyan insanlar kendilerini mutlu hissederler. Mutluluk tıpkı bu mesajlar gibi yayılır gider.

Cuma mesajları göndermek Müslümanların yaptığı özel eylemlerden bir tanesidir. Bu mesajlar göndermek dinen elbette zorunlu olmasa da, kültürel bir gelenek halini almıştır. Her Müslüman Cuma günü geldiği zaman bu özel gününde kardeş Müslümanlara mesaj göndererek günü kutlar.

Cuma mesajlarının tarihinin en az SMS tarihi kadar eski olduğu bilinmektedir. Mesajlar olmadığı zamanlarda ise, konuşma yolu ile çeşitli ziyaretlerle bu kutlamanın eski zamanlardan beri gerçekleştirildiği bilinmektedir. Kısaca Cuma günleri Müslümanlar için her zaman özeldi, şimdi yalnızca bu özel günü kutlamanın şekli değişti.

Hayırlı Cumalar
Hayırlı Cuma Mesajları

Cuma Mesajları için İlhamı Nereden Alabilirim?

Cuma duası etmek için ilham kaynağına ihtiyacınız olabilir. Bu mesajları göndermek için daha yaratıcı cümlelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Endişe etmeyin. İlham almak için farklı bir çok kaynağınız var. Kuran ayetlerinden ilham alabilir ya da hadisleri kullanabilirsiniz.

Kuran ayetlerinden alacağınız ilham hem sizin kuranı bir kere daha okumanıza yardımcı olur, hem de mesajı gönderdiğiniz kişinin Kuranı okumasını sağlar. Hadisler de aynı şekilde okunduğu zaman hem sizin hem de karşıdaki insanların içinin ısınmasını sağlar.

İlham almak için değişik kaynaklar arıyorsanız her zaman interneti kullanabilirsiniz. Değişik Cuma mesajları internette sayısız örneklerle bulunabilir. Hareketli Cuma mesajları, resimli Cuma mesajları, resimsiz Cuma mesajları ve çok daha fazlası size yalnızca bir tık kadar uzakta.

Cuma Mesajı Nasıl Atılır?

Cuma mesajı atmak için öncelikle kimlere mesaj göndermek istediğinizi seçmeniz gerekir. Kimlere mesaj göndermek istediğinize karar verdikten sonra bu kişileri toplu olarak seçin. Eğer listenizde 3’den fazla kişi varsa toplu mesaj atılmasını öneriyoruz.

Toplu mesaj attığınız zaman elinizle tek tek insanları seçme derdinden kurtulmuş olursunuz. Yok yere zaman kaybı yaşamazsınız ve ayrıca efor sarf etmezsiniz. Hem de toplu mesaj göndermek için ayrıca bir ücret ödemenize gerek yok. Tamamen ücretsizdir.

Kişi listesi hazırsa gelelim en önemli kısma: mesaj yazmak. Nasıl bir mesaj yazmak istediğinize karar verin. Çünkü farklı türde bir çok mesaj bulunuyor. Resimliler, hareketliler, hadisliler, ayetliler ve daha yüzlercesi var. Seçimi yaptıktan sonra mesajı yazıp, gönder tuşuna basın. İşte Cuma mesajı atmak bu kadar kolay.

Hangi Tür Cuma Mesajı Atmalıyım?

Anlamlı Cuma mesajları atmak istemenizi anlıyoruz fakat internette bu kadar çok örnek varken hangisini tercih edeceğinizi anlamak zor olabilir. Farklı türde Cuma mesajları kafanızın karışmasına neden olabilir. Böyle bir durumda en çok tercih edilen seçeneğe yönelmek doğru bir tercih olabilir.

Cuma mesajları arasında en çok resimli, resimsiz ve hareketli olan mesajlar tercih edilmektedir. Resimli olan Cuma mesajları arka planda cami, gül, doğa ve buna benzer güzellikler ile içimizi açar. Mesajı okuyan kişinin pozitif duygular içine girmesine yardımcı olur.

Resimsiz olan Cuma mesajları temelinde Hayırlı Cumalar demek için hazırlanan mesajlardır. Bu mesajların içeriği şiir olabileceği gibi tek satır hayırlı cumalar yazısı bile olabilir. Bu durum mesajı kimin yazdığına ve nasıl bir his vermek istediğine göre değişmektedir.

Hareketli olan Cuma mesajları ise GİF olarak bilinmektedir. Akan su damlası, ışığı yanıp sönen bir cami, gülün hareketleri gibi minik hareketler GİF resimleri sayesinde kolayca görülebilir. Bu mesajların dosya boyutları büyük olduğu için yüklenmesi uzun zaman alabilir. Fakat mesaj açıldığı zaman da adeta Cuma bereketini kişilerin üzerine çeker.

Müslümanlar için En Hayırlı Günlerden bir Tanesi Cuma Günüdür

Bir hadise göre Cuma günü ölenlerin cennete gideceği söylenmiştir. Müslümanlar için Cuma günleri işte bu kadar kutsaldır. Cuma günleri ibadet saati geldiği zaman Müslümanların yaptıkları işi bırakıp ibadet etmelerinin her şeyden önemli olduğu söylenir.

Cuma mesajları resimsiz ya da resimli olması fark etmez, bu mesajlar Cuma gününün kutlanmasını sağlar. Eski zamanlarda elbette bu mesajlar yoktu. Fakat Cuma günü insanlar ibadet ederken bir araya geliyorlardı. Ayrıca birbirlerini ne zaman görseler selamlaşıyorlar, yine de bu ruhu yaşatıyorlardı.

Hayırlı Cuma Mesajları
Hayırlı Cuma Sözleri

Günümüzde bir çok yeni teknoloji geldi, her şey farklı bir yön aldı fakat Cuma gününün özelliği hala devam ediyor. İleride de hangi teknolojik gelişme olursa olsun Hadisli Cuma mesajları önemini kayıp etmeyeceğe benziyor.

Cuma Mesajları Müslümanlar Arasındaki Bağın Güçlenmesini Sağlıyor

Resimli Cuma mesajları atarak Müslüman kardeşleriniz ile aranızdaki bağın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Cuma mesajları attığınız zaman bu aracılıkla arkadaşınızın ve diğer sevdiklerinizin halini hatırını sorarsınız. Günlük koşturma içinde sevdiklerimizden çok kolay uzaklaşıyoruz. Cuma günleri bu durumun önüne geçmemize yardımcı olur.

Müslümanlar arasında özel günlerde küslük olmaz. Bir Cuma mesajı uzun süredir küs olan iki dostun, sevgilinin, arkadaşın küslüğünün son bulmasını sağlayabilir. Aynı şekilde Müslümanlar için özel olan bayram gibi günler de düşmanlıklar son bulur, kardeşlik başlar.

İslam dini insan ilişkilerine en çok önem veren dinlerden bir tanesidir. Anne ile çocuğu arasındaki ilişki, akrabalık ilişkileri yetimler ile durumu iyi olanların ilişkileri kutsal kitapta sık sık geçer. İyi bir müslümanın ilişkilerinde de iyi olduğu tasfir edilir. Cuma mesajları iyi ilişkiler için bir köprü görevi görür.

Cuma Mesajları Dini Duyguların Gelişmesini Sağlar

Bir şeyi ne kadar tekrar ederseniz ona o kadar alışmış olursunuz. Bir süre sonra alışkanlık oluşur ve o şeyi istemeden yapmaya başlarsınız. Cuma mesajları da aynı şekilde sizin bir alışkanlığınız haline gelebilir. Alışkanlık olan Cuma mesajı düzenli dua okumanıza, insanlarla iletişim kurmanıza, dini duygularınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Özellikle çocuk yaşta olanlar için Cuma günlerinin nasıl bir özelliğini olduğunu anlatmak gerekir. Küçükler eğer o yaşlarda Cuma günlerinin özelliklerini anlarlarsa, ileriki yaşlarında daha az bunu yapmak için zorlanırlar. Alışkanlığın ne kadar kuvvetli olduğunu unutmamak gerekir.

Dini duyguları geliştirmenin tek yolu Cuma mesajı yazmak olmasa da etkili bir yolu olduğunu söyleyebiliriz. Mesajların içindeki cami resimleri bile içinizin ürpermesine neden olarak sizi daha yoğun dini duyguları yaşamaya davet edebilir.

Cuma Mesajı Atarak Bu Kültürün Yaşamasına Katkı Sağlayabilirsiniz

Kültürler hangi din olduğu fark etmeksizin her din için önemlidir. Hristiyanlarında, Yahudilerin de kendine has bir takım kültürel faaliyetleri, yemekleri, düşünce şekli ve buna benzer içerikleri vardır. Hangi dine mensup olursak olalım bu kültürü yaşatmak bizim görevimiz olmalıdır.

Kültürün yozlaştırılması yüzünden dinlerin önemli gelenekleri ortadan kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmamalıdır. Geleneklerin çok uzun yıllar öncesinden başladığı bilinmeli, bunu bir sonraki kuşağa aktarmak için elimizden geleni yapmaya gayret göstermeliyiz.

Cuma mesajları yazmak bu gayretin önemli göstergeleri olabilir. Cuma mesajlarının toplumda yayılmasını sağlayarak kültürün diri kalmasını sağlayabileceksiniz. Hem de bunu yapmak için zorlanmayacaksınız. İhtiyacınız olan tek şey karşıdaki insana SMS göndermek olacak, fazlası değil!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı