Makaleler

Saadet Hakkında Sözler

Saadet Hakkında Sözler
Saadet Hakkında Sözler

Saadet bütün özlemlere, isteklere eksiksiz bir biçimde istenildiği gibi ulaşarak mutluluk ve kıvanç duyma durumudur.

Saadet anlamı ayrı, söylemesi ayrı güzel bir sözcüktür. Ama ne yazık ki pek çok kişi saadeti yakalayamadığını düşünür. Onlar için saadete ermek zordur. Bazı kişiler ise bütün hayatlarını saadeti yakalamanın peşinde geçirirler ama bu arayış onları her zaman mutlu bir sona ulaştırmaz. İşte bu nedenle saadet sözcüğü şarkılara, türkülere konu olmuş, edebiyatta da bolca işlenmiştir. Saadet hakkında atasözleri ve vecizler de okumak mümkündür.

Peki bizler için saadetin kaynağı nedir? Ne olursa kendimizi daha mutlu, bu hayatı da daha yaşanılır hissederiz? Bu sorunun hazır bir cevabı yoktur. Çünkü cevap kişiden kişiye değişecek, birinin verdiği cevap başka birini tatmin etmeyecektir. O zaman bize düşen bu hayatta nelere mutlu olduğumuzu ortaya koymak olacaktır. Gerçek mutluluğu düşünelim. Onu hissetmek için hangi eksiklerimiz tamamlanmalıdır? Hangi özelliklerimizi değiştirmek gerekir?

Bu hayatta saadet kimine göre sevdiğine kavuşmak, onunla huzur dolu bir yuva kurmaktır. Kimileri için çocuklarının kendilerine bir gelecek kurduğunu görmektir, bu sayede anne ya da baba olarak gözü arkada kalmadan bu hayata veda edebilecektir. Kimileri için bir spor dalında birinci olmaktır, bu sayede bütün çalışmalarının karşılığını alacaktır. Kimileri için çok istediği bir eşyaya sahip olmaktır, onu almak için uzun zamandır para biriktirmiştir. Kimileri için malım mülküm olmasa da sağlığım benimle olsun demektir. Hastane kapılarında sürünmeden ve kimseye yük olmadan bu hayattan göçüp gitmek isterler. Kimileri için saadet büyük bir şehre taşınmak ve renkli bir hayat yaşamak, kimileri içinse bir sahil kasabında ömrünü sürdürmek, huzurlu ve sakin bir hayat geçirmektir.

Sizde önce kendinizi keşfedin. Size öğretilmiş olanları, şuan moda olanları, bildiğiniz bütün kalıpları unutun? Saadet sizin için nedir? Bir çanta alıp saadete ermek gibi basit bir hedefiniz mi var? Yoksa yaşadığınız hayatı tamamen değiştirecek büyük işler başarmak mı sizi saadete erdirecek?

Sizde saadet hakkında birbirinden farklı güzel sözler okumak için sayfamızı ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı