Makaleler

Anlamlı Özlü Söz

Anlamlı Özlü Söz

Anlamlı Özlü Söz

Her güzel sözü özlü sözler içinde kabul etmek doğru olmayacaktır. Söylenen söz, bir eleştiri, bir yargı ya da bir tutum belirtmelidir. Özlü söz söyleyen kişiler, çoğunlukla toplumda iyi bir eleştirmen olmuşlardır. Bu nedenle sözleri genellikle başka kişiler tarafından da ezberlenmeye çalışılmaktadır. Bazen bir durumun uygunluğuna göre bu sözler yakın çevrede, iş arkadaşları arasında ya da bir ortamda kullanılmaktadır. Sırf uygun bir durumda kullanmak ya da sosyal medya hesaplarından paylaşmak için özlü söz arayışında olan kişiler de bulunmaktadır. Peki, acaba özlü sözler için bir konu kısıtlaması bulunur mu? Hangi konularda özlü sözler yazılır?

“Gereksiz ayrıntılardan arınmış söz” olan özlü söz kelimesi ayrıca özdeyiş, vecize, ve aforizma olarak da isimlendirilmektedir. Bu minvalde özlü söz ile günlük hayatta sayfalar dolusu anlatabileceğimiz cümleleri tek cümle ile karşımızdaki kişiye etkili bir şekilde sunmuş oluruz. Özlü sözün toplayıcı bir etkisi vardır. Söz söylendikten sonra üzerine yorum yapmaya bırakmayacak kadar karşı tarafı etkileyecektir.

Önceki yıllarda özlü söz anlamında “cümle-i hikemiye” ve “kelam-ı kibar” ifadeleri de zaman zaman özlü söz kelimesi yerine kullanılmıştır. Günümüzde ise bu kelimeleri kullanmamaktayız.

Kimi zaman bir özlü söz, insanın bulunduğu çıkmazdan çıkması için bir kapı, gerçeği bakıp görmesi için bir pencere olabilmektedir. Bunun tam tersi örnekleri de karşımıza çıkabilmektedir. Bazen bir özlü söz insanı çıkmaza ve kaosa sürükleyebilir. Bu tamamen insanın ne hissettiği ile ve içinde bulunduğu durum ile de alakalı olabilmektedir.

Bir düşünceyi ve duyguyu kesin bir şekilde anlatan özlü sözler günümüzde Twitter, Facebook, Pinterest ve Instagram gibi sosyal ağlarda sıkça paylaşılmaktadır. İşte bu noktada sözün hikmeti sadece okuyan ile değil büyük bir kitleyle kucaklaşacaktır. Bir özlü sözdeki hayat, hakikat, düşünce, ibret ve dersler bu şekilde yayılacaktır.

Bir söz insanı kendine getirir ve silkelenmesini sağlar. Bu sözler çoğu zaman bir başarının ya da mağlubiyetin, heyecanın ya da üzüntünün, savaşın ya da barışın musibetin ya da ferahlığın öncesinde ya da sonrasında söylenmiştir. Bir söz tecrübenin ta kendisidir.

Günümüzde bazen atasözü ile özlü söz birbiri ile karıştırılmaktadır. Atasözü ile özlü söz aynı şey değildir. Atasözü söyleyeni bilinmeyen ama hangi ülkede söylendiği bilinen sözlerdir. Özlü söz ise söyleyeni bilinen sözlerdir. Söyleyeni ister bir yerde konuşmuş olsun, ister bir yayın organında verdiği demeçte ya da yazdığı yazıda olsun, isterse de kitabındaki düşüncelerde olsun bir şekilde yazarın imzası ile karşımıza çıkacaktır.

GuzelSoz.com’da sizlere binlerce yazar, konu ve özlü sözü bir arada sunmaktadır. Bu özlü sözleri resimli söz oluşturucu ile farklı şekillerde düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Özlü Söz Hangi Konuda Yazılır

Güzel sözler ya da özlü sözler, aslında birçok konu için yazılabilmektedir. Anlamlı ve düşünce ifade eden özellikte yazılan bu sözler için konu kısıtlaması bulunmamaktadır. Kişiler, bir durumu eleştirmek ya da bir durumda hissettikleri bir şeyi anlatmak için özlü söz yazabilmektedir. Bazı kişilerin, yazarların, oyuncuların, iş adamlarının söylediği özlü sözler bulunmaktadır. Bütün bu sözlerin bir arada bulunduğu çeşitli internet siteleri vardır. Sırf paylaşmak ya da bir sözün yazarının kim olduğunu öğrenmek için bu sitelerden araştırma yapıldığı bilinmektedir. Peki, özlü sözler hakkında bilgi edinmek isteyenlerin bakabileceği en iyi site hangisidir?

Özlü Söz Kim Tarafından Yazılır

Yazılan özlü sözler her zaman bir şair ya da yazar tarafından yazılmamaktadır. Günümüzde hala özlü söz söyleyenler bulunduğu gibi yeni ortaya çıkan özlü sözler de bulunmaktadır. İşte kendi duygularını ifade etmek için özlü söz arayanlar bunu Guzelsoz.com adresinde bulabilirler. Siyaset, edebiyat, psikoloji, sosyoloji gibi birçok alanda özlü sözler üretilmektedir. Bunların tamamı için daha önce söylenmiş olan sözleri bulmak ve kime ait olduklarını öğrenmek bu site aracılığıyla mümkündür. Site içinde yer alan özlü sözler sekmesi A’dan Z’ye yazar isimlerine göre sıralanmıştır. Aşk, sosyal hayat, ayrılık, mutluluk, üzüntü, heyecan, coşku ve birçok duygu özlü sözler aracılığıyla anlatılmaktadır. En güzel özlü sözler ve diğer sözleri site içinde yazarlarıyla birlikte bulmak ve hangi duyguyu anlattıklarını görmek mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı