Makaleler

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları
Duvar Yazıları

Duvara yazılan yazılar insanların hislerini, düşüncelerini ve duygularını yansıtır. Bu yazıların içinde birçok yaşanmışlık vardır. Kimisi üzüntüsünü, kimisi sevincini, kimisi nefretini yansıtır bu duvarlara. Bu duvarların önünden geçen belki de yüzlerce insan, yazıyı yazan kişilerin duygularına ortak olurlar.

Duvar yazıları aşık insanların sevgisini aktarmak için bir araç haline gelebilir. Hangimiz görmedik ki kalpli, isimlerin baş harfleri olan duvar yazılarını? Ya da kocaman seni seviyorum diye başlayan yazıları? Bu yazılar dünyanın her yerinde duvarlarda görülebilir.

Duvar yazıları her zaman içeriğinde sevgi ve olumlu yazıları barındırmıyor olabilir. Kimi zaman insanların nefretleri de onları duvarda çeşitli yazıları yazmalarına neden olabilir. Siyasi görüşler, çıkan savaşlar ve haksız oldukları düşünülen zamlar yüzünden duvarlar dolabilir.

Aşkınızı Duvar Yazıları ile Haykırabilirsiniz

Aşık odlunuz fakat aşkınızı nasıl söyleyeceğinize dair bir fikriniz yoksa duvar yazıları kendinizi ifade etmenize yardımcı olacak. İnternetten duvar yazıları aşk yazarak arattıktan sonra karşınıza binlerce örnek çıktığını göreceksiniz. Bu örnekleri olduğu gibi alıp kullanabileceğiniz gibi, örneklerden yola çıkarak kendi aşk yazınıza da yazabilirsiniz.

Dilerseniz aşk dolu şiirleri kullanarak duvar yazısı yazabilirsiniz. Türkiye’de dünyaca üne kavuşmuş birçok usta şair bulunuyor. Bu şairler aşkınızı haykırmanızda size dil olabilir. Sevdiğiniz kişinin en sevdiği şairin kim olduğunu öğrenin ve bu şiirleri kullanın.

Bir başkasının yazdığı şiiri kullanmak istemiyorum derseniz, kendi şiirinizi yazabilirsiniz. Sevdiğiniz kişinin baş harflerini kullanarak akrostiş adı verilen şiiri yazabilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturmanın vakti geldi.

Duvar Yazıları Okurken Kendinizi Bulabilirsiniz

Duvar yazıları insanların ortak olarak hissettikleri ve düşündüklerinden oluştuğundan kendinizi bu yazılara karşı samimi hissetmeniz çok normaldir. Örneğin duvar yazıları çukur adlı dizide çok yer alır. Bu yazıları okurken onlara karşı samimiyet duymanızın sebebi muhtemelen sizin de aynı şeyi hissediyor olmanızdan kaynaklanıyor.

Değişik duvar yazıları aklınızda daha çok kalabilir. Sonuç olarak bu yazılar içinizdeki sevgi, nefret, kıskançlık, mutluluk, çocukluk gibi duyguların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Duvar yazıları bu yazıları yazan kişi için bir nevi günlük niteliği taşır.

Etkileyicisi duvar yazıları kullandığınız zaman bu yazıyı okuyan kişinin aklında daha uzun süre kalmayı garantilemiş olursunuz. Belki de bu yazıyı okuyan kişi daha sonra benzer bir durumu kullanmak için aynı sözlerden faydalanacaktır. Bu nedenle duvar yazılarının güçlü iletişim araçları olduğundan bahsetmek mümkün.

Duvar Yazıları İnsanlık Kadar Eski bir Tarihe Sahiptir

Duvar yazıları eski zamanlardan beri günümüze gelmiş bir alışkanlıktır. Daha insanlar yerleşik hayata geçmediği zamanlarda bile mağaraların duvarlarına çeşitli resimler ve boyamalar yapıyordu. Günümüzdeki duvar yazılarına baktığımız zaman, bu yazıların mağara resimlerinden çok da farklı olmadığını fark edersiniz.

Mağaralara yazılan yazılarda ve yapılan resimlerde genellikle günün anlamlı olayları anlatılırdı. Bakıldığında günümüzde hala duvar yazıları anlamlı oluyor.  Çünkü bu yazılar yazan kişi için hala günün ya da hayatın önemli bir parçası.

Mağaralarda yaşandığı zaman hayvanların sayımı, zaman kavramının yerine getirilmesi gibi amaçlarla bu karalamalar yapılıyordu. Günümüzde zamanı saat ile ölçebiliyoruz. Ya da bir şeyleri saymak için bir yerlere karalama yapmak zorunda değiliz. Gelin görün ki mağaralar yerine duvarlara yazarak buna benzer bir şeyi yapmaya devam ediyoruz.

Duvar Yazılarının Stresinizi Azaltabileceğini Biliyor musunuz?

Duvar yazıları ile stresin ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat var. Eğer duvar yazıları komik içeriklerden oluşursa, bu yazılar gülmemizi sağlar. Yapılan araştırmalar stres seviyesinin düşmesinde en etkili olan yöntemin gülmek olduğunu ortaya koymuştur. Güldüğümüz zaman vücudumuzda stresle baş eden hormon salgılanması artar.

Duvar sözleri bazen o kadar komik ve etkileyici olur ki internet ortamına düşer ve yalnızca duvarın olduğu bölgedeki insanların değil ayrıca bulunduğu yerin çok daha ötesinde insanların eline ulaşmasını sağlar. Daha çok insanın gülmesi daha az stres demek!

Stres seviyenizin arttığını düşünüyorsanız, komik duvar yazıları yazarak internetteki binlerce harika örneğe göz atabilirsiniz. Duvar yazılarının modunuz üzerindeki güçlü etkisini gördüğünüz zaman çok şaşıracaksınız.

Duvar Yazıları Global bir Etkiye Sahiptir

Günümüz dünyasında, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olayın dünyanın öbür yanında duyulması oldukça kısa sürüyor. Sosyal medya, internet ve insanların bu kadar aktif olması gibi nedenlerden dolayı haberler kısa sürede yayılıyor.

Aynı durum duvar yazıları için de geçerli. Belki günde 10 kişinin geçtiği mahalleye yazılmış bir duvar yazısı, günde 1 milyon tıklanma alabiliyor. Tabi bu durumun yaşanması öyle kolay değil. Yazılan yazının gerçekten iyi ve orijinal olması lazım. İşin işine biraz da şans girmiyor değil.

Yazılar bir kere yayıldı mı, yazının etkisi görülmeye başlıyor. Komedisi ise komedisi, hüznü ise hüznü, şiddeti ise şiddeti yayılan toplumda görülmeye başlıyor. Kimisi yazılanları beğenirken bir başka kısım yazılanın uygun olmadığını düşünebiliyor. Bu tamamen tercih meselesidir.

Duvar Yazılarından ve Çizimlerinden Sanat Yapmak

Sanat insanlığın önemli parçalarından biri olarak görülür. İnsanlık tarihi kadar da sanat tarihi vardır. Özellikle eski zamanlarda sanat kâğıtlar ve kanvaslar yerine duvarlar ve mağaralara, bitkilerin taşların üzerine yapılıyordu. O zamanlar kağıt yoktu, yapay maddeler yoktu. Yalnızca insanlar ve doğa vardı.

Geçmişten günümüze kalan bu yazılar ve çizimler şu an birer sanat eseri olarak sergileniyorlar. Hem de bu eserleri görmek o kadar kolay değil. Dünyanın seçkin sanat galerilerinde sergileniyor ve özel yöntemler ile korunuyorlar.

Günümüzde her ne kadar sanatın içeriği, sanatı uygulama yöntemi ve sanat hakkında bir çok şey değişmiş olsa da, hala duvar yazıları ile sanat yapmak mümkün. Özellikle günümüzün sunduğu imkanları kullanarak duvarlar üzerinde şaheser yaratabilirsiniz.

Duvarlar Üzerinde Şaheser Yaratmak: Graffiti

Duvar gazetesi olsaydı sanırım kapağında graffiti olması gerekirdi. graffitiler son derece estetik, renkli, çoğu zaman altında derin anlamlar yatan çizimlerdir. Bu sanatı uygulamak her yiğidin harcı değildir. Yetenekli olmak, pratik yapmak, spreyleri ve boyaları nasıl kullanacağını iyi bilmek gerekir.

graffiti festivalleri vardır. Burada sanatçılar graffiti yapar, bir yanda müzik çalar diğer yandan da insanlar bu kişileri izlerler. Öyle ki graffitiden çıkan o çizimleri birisinin elleri ile yaptığına inanmak zordur. Çünkü çizimler sanki bir yazıcıdan çıkmış gibidir.

graffitileri ile bilinen İngiliz sanatçı Banksy, yaptığı sanat ve daha da önemlisi verdiği mesajlar sayesinde dünyaca üne kavuşmuştur. Bu gün sanatçının yaptığı sanat eserlerinin milyonlarca dolar değerinde değere sahip olduğu bilinmektedir. Sanat zevkinizi artırmak, dünyada bu konu hakkında neler yapıldığını yakalamak için Banksy’e bir göz atabilirsiniz.

Siz de Duvar Yazıları Yazabilirsiniz

İçinizdeki yaratıcı kişiyi dışarıya çıkarmaya ne dersiniz? Kendinizi ifade etmek, diğer insanların da kendinizi ifade ediş şeklini görmenizi istemez misiniz? Bunu yapmak için internetten nasıl yapılır videolarına bakabilirsiniz.

Duvar yazıları da yazabilirsiniz. Yani illa bir şeyler çizmek zorunda değilsiniz. Elbette bunu yapmak için yer seçeceğiniz zaman bunu yapmaya izniniz olduğu yerleri tercih edin. Yasal olmayan yollardan duvar yazısı yazmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı