Makaleler

Şarkı Sözleri

Şarkı cümleleri tıpkı her şarkının değişen melodisi gibi farklı farklıdır. Şarkılar sözleriyle ve müzikleriyle insana insanı anlatmaktadır. Yöreden yöreye değişen lehçeler ve ağızlar gibidir şarkılar da. Her yörenin kendi diliyle bizlere bir şeyler anlatmaktadır. Her yörenin şarkılarında kullandığı enstrümanları ve tınıları birbirinden farklıdır. Değişmeyen şey ise dinleyen insana hissettirdikleridir. Müziğin evrensel oluşu da bundan kaynaklanmaktadır.

Şarkı Sözleri
Şarkı Sözleri

Şarkı sözleri hangi dilde söylenmiş olursa olsun, çalan müziğin bizlere hissettirdiği şeyler hemen hemen aynıdır. Hüzünlü bir kemençe sesinin sözlerinde neden bahsettiğini bilmeksizin dinleyip, hep birlikte üzülürüz. Şarkı sözlerinin her biri ayrı bir kitap gibidir. Üç ya da dört dakikalık şarkıda geçen birkaç cümle, bazen ciltler konusu kitaba bedeldir.

Aşkı Anlatan Şarkı Sözleri

Nerede bir duygunun ifade edilişi varsa, orada muhakkak aşk vardır. Kalplerimizde bu kadar derin hisler bırakan aşksız, ne bir şarkı yazılmıştır ne de bir kitap. Aşk duygusu bazen bir sevgiliyi anlatır bazense vatanı. Anlattığı şey değişmesine rağmen aşk hissinin bizlerde bıraktığı etkiler hiç değişmez.

Nerede tutkuyla yazılmış birkaç parça cümle varsa, orada mutlaka aşk vardır. Bu kadar güçlü bir duygu, insanlar tarafından olağan dilde ifade edilememiştir. Bazen insan aşkını içinde yaşamak istemiştir. Bazense dünyalara haykırmak istemiş fakat duygularını anlatacak güçlü sözleri bulamamıştır. Aşk şarkı sözleri içerisinde belki en çok geçen duygudur. Çünkü bu kadar güzel bir duygu ancak bu kadar estetik bir sanatla anlatılabilmiştir.

Anlamlı Şarkı Sözleri

Hafızalarımızda yer edinen yüzlerce şark bulunmaktadır. Kimi neşeli kimi hüzünlü kimi ise coşkulu yazılmıştır. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı noktalarda, müzik her zaman en büyük yardımcımız olmuştur. En duygusuz gözüken insanın bile gözünün dolmasına bazen ufak bir şarkı mırıldanışı yeterli olmaktadır. Şarkılar iç dünyamızın tercümanıdırlar. Bu sebepten olsa gerek en anlamlı şarkı sözleri, bize duygularımızı en iyi anlatanlardır.

Duygularımızın yansımalarını bulduktan sonra bazen en kısa şarkı sözleri dahi bizim için en anlamlıları olmaktadır. Yaşanmışlıklar ve yaşanmamışlıklar, öylece içimizde sönüp giden duygular hatta yıllar geçse de sönmeyenler şarkı sözleri aracılığıyla anlamlanmakta ve somutlaşmaktadır.

İngilizce Şarkı Sözleri

Müziğin evrenselliği su götürmez bir gerçektir. Sözlerini anlamadığımız bir şarkı bile bazen kulağımıza öyle güzel gelir ki bizi anlattığını hissederiz. Dünyanın küreselleşmesi ve yabancı dil öğreniminin artması sebebiyle artık yabancı şarkı sözleri de anlaşılmakta ve müziği kadar sözlerinin de bizi anlattığını fark etmemize sebep olmaktadır.

İnsan olmak kavramı, içerisinde kuşkusuz en çok duyguları barındırmaktadır. Dünya üzerinde her insanda kaçınılmaz şekilde aynı duygular bulunmaktadır. Hiç tanımadığımız birileri belki de bizimle aynı anda üzülmekte veya sevinmektedir.

İngilizce şarkı sözlerinin anlattığı duygular da yine bu üzüntüler ve sevinçlerdir. Aşık olduğunuz zamanları düşünün. Hepimiz aşkı farklı türlü yaşasak da aynı heyecanı duyar, aynı acıyı çeker ve kavuştuğumuzda aynı sevinci yaşarız. İşte İngilizce şarkı sözleri, tıpkı kendi yerli müziklerimiz gibi bize bu duygulardan başka bir şey anlatmamaktadır.

Şarkı Sözlerinden Alıntılar

Şarkı sözleri duygularımıza tercüman olmaktadır. Bu sözler sayesinde duygularımız bir nevi vücut bulmaktadır. Tam da bu sebepten, insanlar hissettikleri fakat aynı güzellikle ifade edemedikleri duyguları şarkı sözlerinden alıntılar yaparak anlatmaktadır. Şarkının içerisinde çekip alınan bu sözler, aslında şarkıların altında ne kadar büyük bir emek ve sanat yattığını da bizlere göstermektedir. Çünkü şarkı sözleri arasında bütünlük oluşturan bu cümleler, şarkıdan çekip alındıklarında tek başlarına bir şiir dizesi gibidir.

Her şarkı aslında bir şiirden ibarettir. Kafiyeleri, ahengi ve bir teması vardır. Bu sebeple şarkılardan yapılan alıntılar, tek başlarına dahi olsa bir şiirin dizesi olma özelliğini koruyarak, duygularımıza tercüman olmaktadır.

Cool Şarkı Sözleri

Şarkılar duygularımızı anlatan melodilerdir. Bu melodilere eşlik eden sözler, duygularımızı farklı şekilde ifade etmektedir. Nasıl ki kimi insan havalı olmasıyla öne çıkar, kimisi asaleti veya sevecenliğiyle, şarkılar da tıpkı böyledir. Yani her şarkı aslında bir karaktere sahiptir. İnsanlar en çok kendi karakterini yansıtan şarkıyı beğenmektedir. Çünkü şarkı tercihimiz bizi yansıtmaktadır.

Havalı şarkı sözleri paylaşmak veya dinlemek aslında bir nevi ne kadar havalı bir insan olduğumuzu da gözler önüne sermektedir. Bu sebeple şarkı tercihlerimizde, özellikle bu şarkının sözlerini başka insanlarla paylaşacaksak, şarkının anlattığı şeylere ve verdiği imaja dikkat etmemiz gerekir. Şarkı seçimleriniz sizin standartlarınızı ve estetik zevkinizi gösterir. Cool bir şarkı sözünü beğenmiş ve paylaşmış olmanız, insanlara sizin de ne kadar havalı olduğunuza dair ipucu vermektedir.

Duygusal Şarkı Sözleri

Şarkılar da tıpkı kitaplar gibi tür olarak birbirlerinden ayrılır. Kimisi tarihi yaşanmışlıkları anlatırken kimisi öğüt verir. En çok tercih edilen şarkı türü ise duygusal şarkılardır. Çünkü müzik duygularımızı anlatmanın en güzel yoludur. Bu sebeple en güzel şarkı sözleri genellikle duygusal olarak yazılanlardır.

Bir aşkı asil bir şekilde anlatırken duygusal şarkı sözlerinden faydalanmak, aşkınızın büyüklüğünü gözler önüne serecektir. Duygusal şarkılar genellikle daha hafif melodi ve yavaş şarkılar olmalarıyla bilinir. Oysa şarkının hızı, bir şarkının duygusal olup olmamasını değerlendirirken bir ölçüt değildir. İnsanların duygularını ifade ediş biçimleri farklıdır. Kimi hüznünü bir gülümsemenin arkasına sağlamakta kimisi ise derdini gözyaşlarıyla anlatmaktadır. İşte tam olarak bu sebepten dolayı duygusal şarkı sözleri yalnızca yavaş şarkılarda değil, hareketli parçalarda da bulunmaktadır.

Karadeniz Şarkı Sözleri

Karadeniz şarkıları, belki de kemençenin hüzünlü sesinden dolayı hep biraz hüzünlüdür. En hareketli Karadeniz şarkısında bile bize bir an uzaklara daldıran hüzünlü sözler bulunmaktadır. Karadeniz şarkı sözleri, yerli şarkı sözleri arasında aşkı ve sevdayı en iyi ifade edenlerden biridir. Karadeniz insanın dışarıdan sert fakat iç dünyasında naif yapısı, şarkılara da yansımıştır. Bazı Karadeniz şarkılarında aşk, dokunulduğunda kırılacak bir cam parçası gibi özen gösterilmesi gereken bir olgu olarak resmedilmiştir. Bazense aşk öyle büyük bir güç olarak tasvir edilmiştir ki, sanki bu hisse sahip olma şerefini yaşayanlar tüm dünyaya karşı gelebilecektir.

Karadeniz şarkı sözleri arasında değişmeyen şey ise aşkın bir kere başa geleceği ve bir daha insandan gitmeyeceğidir. Başa ayrılık da gelse, ölüm de gelse aşkın hep bizimle kalıp büyüyecek bir olgu olduğu bu şarkı sözlerinde uzun uzun anlatılmaktadır.

Anlamlı Pop Şarkı Sözleri

Şarkılar farklı türlerde yazılabilmektedir. Pop şarkı türü, adı üzerinde bu türler arasında en popüler olanıdır. Pop şarkılar çoğunlukla hareketli yazılmakla birlikte slow pop adı altında bazen çok daha hafif bir müzikle de icra edilmektedir. Pop şarkı sözleri genellikle aşk üzerine yazılmaktadır. Aslında bu durum tüm şarkı türleri için geçerlidir. Aşkın bizlere en tesir eden duygu olması sebebiyle, ne sanatçılar ne de dinleyenler aşktan bahsetmekten vazgeçmemektedir.

Romantik şarkı sözleri arasında pop şarkılarının en çok değindiği konu yine aşktır. Bu tarz müzik genellikle hareketli olarak bilindiği için insanların anlamlarını fark etmesi yavaş müziklere nazaran biraz daha zor olmaktadır. Fakat bu şarkıların sözleri okunduğunda, aslında ne kadar anlamlı olduklarını fark etmeyen yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı