Makaleler

Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı Mesajları
Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı mesajı, Müslüman aleminin en kutsal günlerinden biri olan Muharrem Ayı başlangıcı ve Hicri Yılbaşı gününde yollanan ve sevdiklerinizle paylaşılan mesajlardır. Hicri Yılbaşı mesajları, bütün ay paylaşılabilmesinin yanı sıra özellikle hem Muharrem Ayı’nın ilk günü paylaşılır hem de 10. Günü olan Aşure gününde paylaşılır. Muharrem-i Şerif Ayı kutlama mesajlarının ana konusu birlik, sevgi, hoşgörü, Allah inancı ve hayırlı bir insan olmaktır. Başta sevdiklerinizin olmak üzere tüm İslam aleminin Hicri Yılbaşı’nı kutlamak için bu mesajları kullanabilirsiniz.

Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajları

Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretinin başladığı yıla ‘Hicri Yıl’ adı verilmektedir. Hicri takvimde bulunan Muharrem ayının ilk günü Hicri Yıl Başı olarak tüm İslam aleminde kutlanmaktadır. Hicri Yılbaşı gecesi, tüm Müslümanlar için ihya edilen ve saygı gösterilen bir gecedir. Bu gece Müslüman alemi oruç tutarlar ve bu gecede tutulan orucun çok kutsal olduğu bilinir. İnanç sahibi herkes ibadetlerini yerine getirmenin yanı sıra sevdiklerine de bu yeni yılın hayırlılara vesile olması amacıyla mesajlar atarlar.

Dini Yılbaşı kutlama mesajları, Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı gibi özel günlerde olduğu gibi başta ailelere, akrabalara, arkadaşlara ve tüm Müslüman sevdiklerinize yollayabileceğiniz mesajlardır.

Muharrem Ayı ve Hicri Yılbaşı Mesajları

Sene-i Kameriyye ya da diğer adıyla Hicri Kamerî Sene, Hicri Yıl anlamına gelmektedir. Hicri yıl da yine 12 ay şeklindedir ve bu aylardan birincisi Muharrem ayıdır. Muharrem ayının ilk günü de Hicri Yılbaşı olarak Müslümanlar tarafından kutlanır. Muharrem ayının başlangıcından itibaren aşure oruçları tutulur, aşureler yapılıp dağıtılır ve tüm Müslümanlar birbirlerinin Muharrem ayını kutlarlar. Bu kutlamaların çoğu sosyal medya paylaşımları ve mesajlarla yapılır. Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı mesajları, bu yıl da bugünü görebilmeye şükretmeyi, hayırlara vesile olmasını ve yapılan tüm iyiliklerin, hayırların Allah tarafından kabul edilmesini dileyen mesajlardır.

Hicret Yıldönümü Kutlama Mesajları

Hicret’in başladığı gün Hicri takvimin de başlangıcıdır ve Muharrem Ayı’nın ilk günü Hicri Yılbaşı olarak kutlanır. Hicret’in yıldönümünde tüm Müslüman alemi bunu belirten mesajlarla kutlama yapar ve hayırlara vesile olmasını diler. Muharrem Ayı’nın başladığı gece oldukça kutsal bir gecedir ve tüm Müslüman alemi bu geceye saygı gösterir, ibadetlerini gerçekleştirir ve sevdikleriyle bu güzel günü kutlamak için paylaşımlar yapar, Hicri Yılbaşı mesajları atarlar.

Resimli Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı mesajları görseller ve resimlerle de süslenmiş bir şekilde verilebilecek mesajlardır. Resimli Hicri Yılbaşı mesajları, Muharrem Ayı başladığı günden itibaren sosyal medya hesaplarında dolaşmaya başlar ve inananlar birbirlerine bu görselleri kutlama amacıyla mesaj olarak da atarlar. Hicri Yılbaşı için seçilen görseller genellikle dini içerikli görsellerdir, ayetler, güzel sözler, Camii fotoğrafları, Hac fotoğrafları gibi görseller içerir. Hicri Yılbaşı mesajlarının olmazsa olmazı ayetlerdir. Özellikle Hz. Muhammed tarafından söylenmiş olan sözler bu mesajlarda çok fazla tercih edilir.

En Güzel Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı için güzel mesajlar, dostluk, barış, huzur, ibadet ve hayırlar içeren mesajlardır. Her yeni yıl, beraberinde hayırlı günleri, huzuru, sağlığı ve Allah katında yükselmeyi nasip etsin diye insanlar sevdikleriyle mesajlar paylaşırlar. Müslümanlar için küslük haramdır ve Hicri Yılbaşı’nda yani yeni bir yıl geldiğinde küslerin de barışması için güzel bir fırsat olarak görülür. Aranızda soğukluk olan, barışmak istediğiniz kişilere de Hicri Yılbaşı mesajları atarak onların gönlünü alabilir, yeni yıllarını kutlayabilir ve Hicri Yılbaşı vesilesiyle sevdiklerinizle aranızı düzeltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı