Makaleler

Ölüm Hakkında Sözler

Ölüm Hakkında Sözler
Ölüm Hakkında Sözler

Ölüm insan, hayvan ve bitki gibi herhangi bir canlının yaşamının kesin ve tam bir biçimde sona ermesidir.

Ölümü düşünmeyi kim ister? Peki ya ölümün soğukluğu ile yüzleşmeyi kim ister? Hiç kimse! Ardında ne olduğunu bilmediğimiz ölüm, bizim için çoğu zaman korkutucudur. Kişi öldüğünde ne olacağını bilmez. Bu bilinmezlik ise çoğu zaman kişileri korkutur. Artık yeni bir güne uyanamayacağını bilmek korkutucudur. En sevdiğin yemekten yiyemeyeceğini, en sevdiğin şarkıyı dinleyemeyeceğini, özlediğin kişilerle sarılamayacağını, bir daha sevdiklerine dokunamayacağını bilmek korkutucudur. İnsanlar çoğu zaman arkalarında bıraktıkları kişileri de düşünür. Bana bir şey olursa eğer onlar ne yapacaklar diye telaş ederler. Özellikle anne ve baba olan bireylerin en büyük üzüntüsü, kendilerine bir şey olursa çocuklarının bu hayatta bir başlarına ne yapacağıdır.

Ölümle ilgili pek çok atasözleri ve vecize bulunur. Hiç kimsenin kaçamayacağı bu nihai son edebiyatta da fazlasıyla işlenmiştir. Ayrıca müziğe, resme filmlere de birçok kere konu olmuştur. Etrafında sevdiği birini kaybetmeyen ve en sonunda kendi de bu dünyadan göçüp gitmeyecek olan bir insan yoktur. Bu hepimiz için kaçınılmaz bir sondur.

Kendi ölümümüz kadar bizi korkutan bir durum da sevdiklerimizi de kaybetmektir. Pek çok çocuk anne, babasını ya da kardeşini kaybetmenin korkusunu yaşar. Yine bir çoğumuz özellikle yaşları ilerledikçe anne ve babamızın ölümüyle yüzleşmekten korkarız. Ölümlerin en korkunçlarından biri de sevdiğimizi kaybetmektir. Yıllarımızı, evimizi, kalbimizi paylaştığımız insanı kaybetmeyi düşünmek çoğumuz için oldukça iç karartıcıdır. Bu ister bir sevgili, ister bir eş olsun kalbimizde açacağı yaranın boyutu tahmin edilemez. Bu kayıp sebebiyle artık elimizde anılardan başka hiçbir şey kalmadı demektir. Ölümlerin en fecisi ise evlat kaybıdır. Allah evlat acısıyla sınamasın diye bir söz bile yerleşmiştir. hiçbir anne ya da baba çocuğunun ölümüne karşı kayıtsız kalamaz. Böyle bir kayıptan sonra artık yaşam hiçbir zaman eskisi gibi olmaz.

Sizde ölümle ilgili özlü sözler ya da anlamlı sözler öğrenmek isterseniz ve bu sözleri sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı