Makaleler

Dini Mesajlar

Dini Mesajlar
Dini Mesajlar

Hayattaki yeri oldukça önemli olan dini günlerde atılan dini mesajlar, fani hayatın elbet bir gün biteceğini ve insanoğlunun aslına döneceğini bir nebzede olsun insana hatırlatır. İyi ve faydalı şeyler yapmaya sevk etmesi açısında geneli telkin verici mesajlardan oluşan dini mesajlar, insanın gaflet uykusundan uyanmasına belki de vesile olacak olan en büyük adımlardan bir tanesidir. İmkanların tükendiği bir anda Rabba sığınmayı seçen insanların her zaman diğer insanlardan bir adım ilerde olduğu çoğu alime göre su götürmez bir gerçektir. Rabbine sığınan kişilerin belki de yaşadıkları en mutlu günleri ise dini günledir. Bu günlerde kişi tam bir huzur ve bağlılıkla yaratıcısına sığınır ve ondan yaptığı hatalar için af diler. Bu mübarek günlerde ise atılan dini mesajlar, sevdiklerinin de aynı huzura kavuşmasını istemek amaçlı olarak içten gelen duygularla atılan mesajladır.

En Güzel Dini Mesajlar

En güzel dini mesajlar kalpten gelerek tam bir iman huzuruyla hazırlanan mesajlardır. Yüce rabbine sığınan kişilerin aynı huzuru sevdiklerinin de bulmasını istemesi en doğal durumdur. Bu sebepten ötürü özellikle kandillerde gönderilen dini mesajların hepsi rabbine dönüp de huzur bulmak isteyen kişilerin sevdiklerini de aynı yoldan götürmek istediklerini ifade etmektir bir nevi. Huzuru bulmuş olan insanların kendilerine bu sırrı saklamayıp da sevdikleri ile paylaşmaları ise dinde yer alan huzurun zenginliğinden kaynaklıdır.

Kısa Dini Mesajlar

Kısa dini mesajlar, dini günlerde sevdiklerin unutulmadığını ve onların da aynı huzura kavuşmalarını temenni eden en net mesajlardan oluşmaktadır. Kısa dini mesajlar, karşısındaki insanı bunaltmadan ve sıkmadan temenni de bulunmak isteyen kişilerin seçmiş olduğu mesajlardan oluşmaktadır. İyilik, fedakarlık, doğruluk  ve fazilet gibi duyguların işlendiği bu mesajlar, kişilerin vicdanlarındaki inanma ihtiyaçlarına yönelik oluşturulur. Tam anlamıyla yıkık kalplerin bir limanı olarak sığınılabilen kısa dini mesajlar, kalkması gereken gönül vapurunu en hızlı şekilde uğurlamakta ve yeni vapurları limanına katmaktadır. Bu açıdan oldukça değerli olan kısa dini mesajların çoğu dostlarını tarafından gönderilir. Öyle süslü laflara ihtiyaç duymayan dostlar, belki de kalbinizin en derin ihtiyacını bildiği için ona yönelik oluşturulur. Bu yüzden uzun laflara gerek yoktur hiç

Düşündürücü Dini Mesajlar

Düşündürücü dini mesajlar, karşısındaki kişiyi Allah yolunda bir saniyede olsa durup düşünmeyi hedefleyen mesajlardır. Rabbin yoluna kalp ile varan kişilerin unutmaması gereken en önemli şey ise akıllarının da kalpleri ile paralel olarak işlemesi gerektiğidir. Bu sebepten ötürüdür ki insana verilen en değerli şeylerden birisinin de akıl olması boşa değildir. Nerede bir fikir varsa orada bir yeşermeye başlayan bir ümit vardır mantığıyla yazılan düşündürücü dini mesajlar, atılan kişinin kalbinde de bir ümit yeşertmeyi amaçlar. Belki de tüm suallerin cevabı olacaktır bu maksatla atılan tüm sözler.

Anlamlı Dini Mesajlar

Kişinin anlam arayışına cevap olan anlamlı dini mesajlar, belki de kişinin dindiremediği acılarına merhem olacak olan ve onu iyileştirerek gönül yarasını kapatacaktır. Dini günlerin vazgeçilmez bir parçası olan dini mesajların ise anlamlı olarak yazılanı, karşıdaki insana oldukça değerli hissettirecektir. Ümitlerin tükendiği ve olanakların yetersiz olduğu anlarda ilaç olacak ve susayan gönüllerin kana kana su içmesine imkân tanıyacaktır. İnsanın mahiyeti düşünüldüğünde aslında hiç de yadırganmaması gereken yönlendirme ihtiyacı, bu anlamlı mesajlarla belki de vücut bulacaktır. Kimi zaman en yakınınızdan kimi zaman sevdiğinizden alacağınız bu anlamlı dini mesajlar, sizlerin hayatta zorluklarla başa çıkarken yolunuzu aydınlatacak olan en önemli ışık olarak önünüzü aydınlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı