Makaleler

Şüphe Hakkında Sözler

Şüphe Hakkında Sözler
Şüphe Hakkında Sözler

Şüphe bir şeyle, bir durumla ya da bir kişiyle ilgili gerçeğin ne olduğunu kesin olarak bilememekten ya bilmediğini düşünmekten doğan kararsızlık ve güvensizlik duygusudur.

Şüphe insanı yiyip bitiren duyguların başında gelir. eğer bir kişi bir olaydan ya da kişiden şüphelenmeye başladıysa artık işler değişmeye başladı demektir. Çünkü şüphe insanı kemirecektir. Sürekli aklı orada takılı kalacak ve bir şekilde aldatıldığını düşünecektir. Şüphe çeken kişi olayların gerçeklerini de ortaya çıkarmak istediğinden neredeyse sürekli olarak bu duygusunun etkisi altında kalır ve buna konsantre olur. Bu durum da ilerlerse şüphe duyan kişinin ruh sağlığında bile ciddi sorunlara yol açabilir. Şüphenin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri üzerine söylenmiş pek çok atasözü ve veciz de bulunmaktadır.

Şüphe beraberinde güvensizlik duygusunu da getirir. Bazen ailemize karşı şüphe besleriz, bazen sevdiğimize karşı, bazen de arkadaşlarımıza karşı. Kimi zaman iş yaşantımızda yakaladığımız detaylar bizi şüphenin kollarına iter, kimi zamanda eşimizde ilgilimi çekmeye başlayan farklı davranışlar. Kişi bunlardan birine bile yakalandığı zaman işin aslını öğrenene kadar iflah olması zordur.

Hissettiğimiz şüphe bazen karşılığını bulur. Ne yazık ki kocasından ya da sevgilisinden şüphelenip, işin sonunda da aldatıldığını öğrenen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ya da iş yerinde bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünen kişiler kısa bir süre sonra çalışma ortamlarından ayrılmak zorunda olduklarını anlayabilirler. Bunlar ortaya çıktığı için kişileri rahatlatır. Sonuçları kişiler için üzücü olsa bile rahatlarlar çünkü şüphenin hissettirdiği yoğun belirsizlik duygusundan kurtulmuşlardır.

Bazen de şüphelerimiz yersiz çıkar. Bir olayın ya da bir kişinin peşinde koşarız ama nihayetinde yanıldığımızı anlarız. Böyle durumlarda bazen karşı tarafla olan ilişkimizde ağır bir biçimde hasar alır. Örneğin eşimizin bizi aldattığını düşünüyorsak ama ortada böyle bir durum yoksa önce seviniriz. Ama bu süreçteki şüphelerimizi eşimize de yansıtmışsak, o da bizim paranoyak olduğumuzu düşünebilir. Ayrıca kendisine güvenilmediği için kırgınlık da hisseder.

Siz de şüphe hakkında özlü sözler okumak isterseniz, hiç vakit kaybetmeden her gün sizin için güncellenen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı