Makaleler

En Güzel Özlü Sözler

En Güzel Özlü Sözler
En Güzel Özlü Sözler

Özlü Sözler

İnternet ortamında ya da bir kitapta bazen hoşumuza giden bir sözle karşılaşırız. Hissettiğimiz şeyi, kısa ve özlü olarak anlatmak için birebir olan bu sözlere özlü sözler denilmektedir. Bu sözlerin artık internet ortamında sosyal medyada paylaşımları da çokça yapılmaktadır. Bu nedenle paylaşım yapacak olan kişiler, söz sahibi ile birlikte güzel bir söz arayışına girmektedir. Özlü sözler internet ortamında çeşitli sitelerde de artık rahatlıkla bulunabilmektedir. Böylece ihtiyaç duyulan en güzel söz dizileri bulunabilmekte ve kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sözün kim tarafından söylendiği de bilinerek altına yazarının adı da belirtilmektedir.

Kelime anlamı olarak gereksiz ayrıntılardan arınmış söz olup ayrıca vecize, özdeyiş ve aforizma olarak da adlandırılmaktadır. Atasözlerinden farklı olarak her özlü sözün yazarı ve söyleyeni bilinir. Yaşanan olaylar ve deneyimlerden yola çıkarak doğan özlü sözler ders verici nitelikte olup sahibinin eserinin içerisinde geçebileceği gibi bağımsız olarak söylenmiş de olabilir.

Özlü sözlerin konu ettiği olguyu sayfalarca anlatabileceğiniz gibi tam tersine özlü sözler, sayfalarca anlatılmış bir konuyu tek cümle ile ve vurucu bir şekilde ifade etmenizi sağlar.

Önceki dönemlerde “kelam-ı kibar” ve “cümle-i hikemiye” olarak adlandırılan özlü sözler Tanzimat’tan sonraki dönem yazarlarından edebiyatçı Cenap Şahabettin tarafından , ilk kez bir yazın türüne dönüştürülerek “Tiryaki Sözleri” adlı eserinde  bir araya toplamıştır. Günümüzde bir çok yazar tarafından özlü sözler derlenerek kitaplar halinde yayınlanmaktadır.

Bir duyguyu, düşünceyi, ilkeyi kesin ve kısa bir şekilde anlatan ve genellikle kim tarafından söylendiği bilinen özlü sözler günümüzde sosyal medyada da sıkça kullanılmaktadır. Facebook, Twitter, Pinterest ve Instagram gibi sosyal ağlar başta olmak üzere çeşitli sosyal iletişim sayfalarında yazılı ve görsel olarak durum bildirimlerinde son dönemde sıkça paylaşılmaktadır.

Bir hadiste “Güzel söz sadakadır” denilmektedir.  Hz Ömer ise bir sözünde, “Çocuklarınıza; yüzmeyi, ata binmeyi, meşhur atasözlerini ve güzel şiirleri öğretiniz” demiştir.

GuzelSoz.com‘da binlerce yazar ve konu ile on binlerce özlü sözü bir arada bulabilir, bu sözleri Resimli Söz Oluştur bölümünden yüzlerce farklı görselde hazır şablonda düzenleyebilirsiniz. Kendi fotoğraflarınızın üzerine de bu sözleri rahatça monte edip, düzenledikten sonra özlü sözler ve güzel sözler etiketleri ile paylaşabilirsiniz.

En Güzel Özlü Sözler

Duyguları ve düşünceleri anlatmaya yarayan özlü sözler her konuda yazılıp söylenebilmektedir. Bazen insanlar düşüncelerini anlatmak için sosyal medya üzerinden bu sözlerin paylaşımlarını yapmaktadır. Paylaştıkları bazı sözler kendilerine ait olurken bazıları daha önceden söylenmiş olan sözlerdir. Bütün bu güzel sözler, toplumsal, özel hayatla ilgili, dini, siyasi gibi birçok farklı alana hitap edebilir. Sözler, kişilerin düşüncelerini ve duygularını anlatan, kafiye şartı aranmayan dizilerdir. Güzel özlü söz arayışında olanlar, çoğunlukla internetten araştırma yapmaktadır. Peki, aradıkları en güzel özlü söz çeşitlerini nereden bulabilirler? İnternette bu amaçla hizmet veren siteler bulunmaktadır.

Özlü Sözler Nerden Bulunur

Özlü söz arayışında olan kişiler için en güzel özlü söz gruplarının yer aldığı bir internet sitesi bulunmaktadır. Bu site GuzelSoz.com olarak bilinmektedir. Sitenin içinde özlü sözler yazarlarıyla birlikte bulunmaktadır. Hatta sitede sadece özlü söz bulunmamaktadır. Aynı zamanda atasözleri ve mesleklere göre sözler de site içinde yer almaktadır. Her alanda farklı sözler bulunabilen site, güzel sözler paylaşmak isteyenler için bir esin kaynağıdır. Mutluluk, üzüntü, aşk, huzur, acı gibi her türlü farklı duyguyu ifade eden sözler site içinde bulunabilmektedir. Duyguları anlatmanın en etkili yollarından biri olan özlü sözler, kişilerin kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmaktadır. Yaşanılan duyguyu ifade edecek olan bir özlü söz arayışında olanlar da site içinden aradıkları sözü rahatlıkla bulabilirler. Üstelik sözlerin kim tarafından söylendiğinin de belirtilmesi paylaşımda bulunanların söz sahibinin adını verebilmesini de sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı