Makaleler

Hakikat Hakkında Sözler

Hakikat Hakkında Sözler
Hakikat Hakkında Sözler

Hakikat varlığı hiçbir şekilde yadsınamaz durum ya da nesnedir.

Hiç vakit kaybetmeden hakikatin peşine düşelim, sadece gerçekler bizim doğru yolda ilerlememizi sağlayabilir. İnsan hakikatin peşinde koşan bir varlıktır. Dahli olduğu her alanda hakikatin ne olduğunu öğrenmek ister ve bu isteğinde de son derece haklıdır. Bu yüzden insanlar hakikat hakkında konuşur ve pek çok özlü söz söylerler.

Hayatın her alanında hakikatin keskinliğine ihtiyaç duyarız. Çünkü yalanlar bizi bir yere vardırmaz, sadece oyalar. Hakikat ise bazen çok acı bile olsa bizi doğru yola sokar. Hakikatten uzaklaşmış biri, kendinden de uzaklaşmıştır.

Biz insanlar ailemizle ilgili gerçekleri bilmek isteriz, sevdiğimizle ilgili gerçekleri bilmek isteriz, arkadaşlarımızla ilgili gerçekleri bilmek isteriz. Bunlar bizim hayatta en değer verdiğimiz konulardır.

Ayrıca hakikaten sadece bu kadarla da sınırlı değildir. Bir bilginin de hakikatini bilmek isteriz. Bilime merakımızda bundandır. Gezegenlerin nasıl dizildiğini bilmek, bir bitkinin faydalarının neler olduğunu bilmek, bizden önce yaşayan insanların nasıl bir yaşam sürdüğünü bilmek her zaman ilgimizi çeken konulardır. İnsan bu yüzden bilimde de, sanatta da hakikatin peşinde koşar.

En çok sevdiklerimizin duygularında hakikati ararız. Sevgilimizin ya da eşimizin hakiki duygularını bilmek bizim için önemlidir. Eğer kendimizi ummadığımız bir gerçekliğin içinde bulursak çok kırılırız. Bir komşumuzun ya da arkadaşımızın da bizimle ilgili hakiki fikirlerini öğrenmek isteriz. Bizim hakkımızda dedikodu yapıyor mu? Bizi gerçekten seviyor mu? Geçen gün anlattığım sır gerçekten aramızda kaldı mı?

Örneklerden de anlayacağımız gibi insan evreni anlarken de, komşusunu düşünürken de mutlaka hakikatin peşine düşer. Bu yerine başkasını koyamayacağımız bir arayıştır. Çünkü bize karşı dürüst olunmasını isteriz. Ya da bilgiye kavuşmak isteriz. Çünkü bildikçe daha güçlü hissederiz.

İnsan en çok da kendisiyle ilgili hakikati arar. Eğer kendisine karşı açık olursa, eninde sonunda kendisiyle ilgili hakikati de bulur. Eğer kendini kandırır ve kendine yalanlar söylerse bu dünyadan hakikatini keşfedememiş bir biçimde ayrılması kaçınılmazdır.

Siz de hakikat hakkında birbirinden farklı özlü sözler arıyorsanız, vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı