Makaleler

Şiir Hakkında Sözler

Şiir Hakkında Sözler
Şiir Hakkında Sözler

Şiir duygularımızdan, düşüncelerimizden, hayallerimizden ve özlemlerimizden süzülmüş birikimleri, şairlerin kelimelere dökerek, kendilerinde bir dil ve üslup yaratarak oluşturdukları, bazen gerçeklerden bazen de imgelerden ve simgelerden faydalanarak ortaya koydukları, bir ritim duygusu ve kendi arasında uyum taşıyan, estetik duygular barındıran yazın türüdür.

Siz şiir sevenlerden misiniz? Çünkü toplumumuz bu durumla alakalı olarak farklı görüşlere sahiptir. Bazıları şiirlerin gereksiz olduğunu düşünür. Onlara göre şiir saçmalıktır. Hem yazması saçmasıdır, hem de okuması. Şiirle ilgilenen kişileri fazla romantik ve gerçekçilikten uzak olarak nitelendirirler. Bazı kişiler ise şiirin en yüce sanat dallarından biri olduğunu düşünür ve şiir okumayan birinin eksik kaldığını vurgular. Şairler de şiir de özeldir. Bu nedenle herkes mutlaka şiir okumalıdır. Kim ne düşünürse düşünsün şiir çağlardan beri önemini kaybetmemiş ve hakkında bir sürü güzel söz söylenmiştir.

Aslında pek çok kişi hayatının belli bir döneminde şiir yazmayı denemiştir. Bu genellikle çocuklukta ve ergenlikte olur. Çocukken yeni okumaya ve yazmaya başlamanın hevesiyle birbiriyle uyaklı dizelerden oluşan şiirler yazmaya heves edilir. Ergenlikte ise özellikle hayatına aşkın tılsımını sokanlar aşk şiirleri yazmayı severler. Peki zaman geçtikçe ne olur da şiir unutulur? Şiir yazanlar, yazmayı bıraktıkları yetmiyormuş gibi şiir okumayı da bırakırlar.

Oysa bunun tam tersi olmalı ve şiir okudukça zevkler ve estetik beğeni gelişmelidir. Şiire başladığınız yıllarda yazdıklarınız, ileri ki yaşlarınızda size hiç tat vermez. Hatta çoğu zaman bunları ben mi yazdım diye utanırsınız. Ama yazmaktan vazgeçmezseniz ve bir yandan da ünlü şairlerin şiirlerini okumaya devam ederseniz estetik algınız gelişecektir. Bu durum yazdıklarınıza mutlaka yansıyacaktır. Ve şiir sizin için o kadar zevkli ve ruhu doyuran bir hale gelecektir ki, şiir hakkında söylenen abuk subuk sözleri duymazdan geleceksinizdir.

Unutmayın şiir, duyguları ifade etmenin en estetik yoludur. İyi bir şiirin yerini hiçbir sevgi sözcüğü ya da hediye tutamaz.

Eğer siz de duygularınızı harekete geçiren şiir hakkında etkileyici sözler okumak isterseniz, hiç vakit kaybetmeden sürekli olarak güncellenen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı