Makaleler

İhanet Hakkında Sözler

İhanet Hakkında Sözler
İhanet Hakkında Sözler

İhanet aldatma, birinin güvenini boşa çıkarma, birisi hakkında kötü ya da yanlış bir iş yapma, arkadan iş çevirmektir.

Ne yazık ki bazı insanların ihanetle ilgili tecrübeleri vardır. Bazı insanlar ihanete uğramıştır ve bu sebeple çok acı çekmiştir. Bazı insanlar ise ihanet etmiş ve başkalarına acı çektirmiştir. Hangisi daha kötü bilemiyoruz. Ama ihanete uğramak acı olsa da, ihanet etmek kadar küçük düşürücü değildir en azından. İhanet kavramı kafalarda çok yer etmiş ve üzerinde çok düşünülmüştür. Bu yüzden ihanet hakkında pek çok özlü söz söylenmiş, hakkında hayata yön veren sözler edilmiştir.

İhanete uğramak acıdır. Hele ki çok sevdiğimiz ve güvendiğimiz biri tarafından gerçekleştirilmişse! En acı ihanetler en çok sevdiklerimizin ettikleri ihanetlerdir. Bir anne ve babanın çocuğuna ihanet etmesi mümkün müdür? Belki az görülür bir örnektir ama yine mümkündür. Artık o çocuğun kalbinde  onarması son derece güç bir yara vardır. Peki ya bir çocuğun anne ve babasına ihanet etmesi. Ne yazık ki böyle vakalara da rastlanmaktadır. Bir anne baba için en acı veren durumlardan biridir. Senelerdin büyüttüğün ve gözünden sakındığın çocuğuna artık güvenebilmen mümkün değildir? Peki ya eşimizden, sevgilimizden gelen ihanet? Bu ne yazık ki çok sık rastlanır bir durumdur. Pek çok kişi sevdikleri kişilerin başka biriyle beraber olduklarını acı bir biçimde öğrenirler. Bazen de sevdiklerinin yalan söylediğini ve kendilerini kandırdıklarını anlarlar. Bazen de terk edip giden sevgilileri kalplerindeki en derin yarayı açar.

İhanetler sadece sevdiklerimizden gelenlerle sınırlı değildir. Yaptığı işe ihanet edenler vardır. Bu kişiler yemek yedikleri kaba pislerler. Ve bir daha da kolay kolay kimsenin güvenini kazanamazlar. Sonra yaşadıkları ülkeye ihanet edenler vardır. Bu kişilerinde artık kendi topraklarında rahatlıkla yaşamaları mümkün değildir. Arkadaşlarına ihanet edenler vardır. Böyle yaptıkları için belki de bir ömür boyu yalnızlığa mahkum kalacaklardır.

İhanet eden kişi, kendisine gösterilen emeklerin hepsini çöpe atmış demektir.

Siz de ihanet ile ilgili atasözleri ve vecizler okumak isterseniz, hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı