Makaleler

Şeytan Hakkında Sözler

Şeytan Hakkında Sözler
Şeytan Hakkında Sözler

Şeytan din kitaplarında isyancı bir melek olarak tanımlanan, kötü ruhların başı olarak nitelenen, insanları aldatarak doğru yoldan çıkarmaya, onlara Tanrı’yı unutturmaya çalışan varlık olarak tanımlanabilir.

Şeytan, insanlık tarihi kadar eskidir dersek yanılmış olmayız. Antroplogların ve diğer bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar göre en ilkel topluluklarda bile şeytan ya da ona çok benzer kavramlar bulunmaktadır. Bu ilkel topluluklarda şeytan genelde doğanın kötü ruhlarına ya da ölmüş bir atanın kişiye musallat olmasına dair kullanılan bir kavramdır.

İnsan genelde korktuğu, tanımadığı, tam olarak bilemediği, yabancısı olduğu şeyler ve durumlara da şeytan tanımlamasını yapıştırır. Bazen şeytan çok zeki, kurnaz, işini çok iyi bilen anlamlarında da kullanılmaktadır. Şeytanla ilgili çok sayıda atasözü vardır.

Şeytan çoğu toplum ve coğrafyada en büyük ayartıcıdır. İnsanı doğru yoldan çıkarıp, yanlış yollara sapmasına, aldanmasına ve sonunda da hayatını mahvederek boşa harcamasını sağlayabilecek kötücül bir güçtür.

İslama ve diğer tek tanrılı dinlere göre ise şeytanın hikayesi çoğunlukla insanın yaradılışıyla başlar. Aslında baş meleklerden olan şeytan, insan yaratıldığında ona secde etmeye karşı gelir ve kendisinin ateşten yaratıldığını ve insan gibi balçıktan yaratılmış bir şeye secde etmeyeceğini bildirir. Tanrıya karşı olan bu isyanı karşılığını sonsuza kadar kovulmasında ve aşağılanmasında bulur. Fakat şeytan Tanrıya bu çok önem verdiği varlığı aldatabileceğini ve tanrının böylece onu sınayabileceğini söyler ve kıyamete kadar zaman ister. Böylece tanrının ona verdiği bu özel izinle insanlığa karşı çalışmaya başlar.

Bu çalışmanın ilk meyvesi ise Adem ve Havva’nın cennetten atılmasıdır. Bunu başaran şeytan artık kıyamete kadar insanlığın başına dert olacaktır. Kutsal kitaplara göre emirlerindeki cinler ama en çokta insanın zaafları üzerine oyunlar oynayarak insanları doğru yoldan çevirip, aldatmaya başlar. Bunun için silahları da hazırdır: içki, fuhuş, kumar, açgözlülük ve daha birçokları. Böylece şeytan insanın en korkulu rüyası olmaya başlar.

Sizde şeytanla ilgili daha fazla kısa sözler ya da hadisler okumak ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı