Makaleler

Okumak Hakkında Sözler

Okumak Hakkında Sözler
Okumak Hakkında Sözler

Okumak yazıya dönüştürülmüş bir metni, harflerini tanımlayarak ve gözle çözümleyerek anlamak ve sessizce veya sesle ifade etmektir.

Biz ilkokula başlar başlamaz okuma yazmayı öğreniriz. Fakat okumak eylemi sadece bir şeyleri okuyabilmek manasına gelmektedir. Okumak ayrı bir kültürü de içerir. Ve ne yazık ki ülkemizde kitap okuma oranı oldukça düşüktür. Bu da toplumda cehaleti artırır. Bu yüzden her yaştan insana okuma alışkanlığı kazandırmak gerekir. Ama en çok da çocuklara ve gençlere bu alışkanlık kazandırılmalıdır. Okumak o kadar kıymetlidir ki, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ gibi pek çok özlü söz duymak mümkündür.

Özellikle son elli yıldır önce televizyonun, son yıllarda da internetin hayatımıza girişiyle birlikte okuma oranı giderek düşmüştür. Çünkü televizyon da internette kişileri belli oranda tembelliğe alıştırır. Zaten okumak birden bire kazanılacak bir özellik değildir. Bunun için okumaya zaman ayırmak gerekir. Ve her geçen gün kişi kendindeki gelişmeyi takip edebilir. Önemli olan günde beş sayfa bile olsa bir şeyler okumaya başlamaktır.

Eğer okumaya yeni başlayan biriyseniz kendinizi korkutmamanızı öneririz. Örneğin; Dostoyevski’nin Suç ve Ceza adlı eseri bir klasiktir ve mutlaka okunması gereken kitaplar arasındadır. Aslında okuması çok zor bir kitap da değildir. Ama bazı kişilerin tuğla gibi diye tarif ettiği kalın kitaplardandır. Sizin elinize aldığınız ilk kitap Suç ve Ceza olursa biraz gözünüz korkabilir. Öncelikle daha ince ve daha kolay okunur kitaplar tercih etmenizi öneririz.

Kitap seçiminde de kendinizi kısıtlamayın. İlginiz olan konularla alakalı kitaplar okumak başlangıç için size daha iyi gelecektir. Eğer tarihten hoşlanıyorsanız çok akademik olmayan tarih kitaplarını seçin. Ya da önemli kişilerin hayatlarını merak ediyorsanız biyografi okumayı tercih edin.

Kitaplar renkli ve tükenmez bir dünyadır. Roman, öykü, araştırma, sanat tarihi, felsefe, bilim, günlük, seyahatname, şiir… Bu kalabalık dünyada mutlaka kendinize göre bir kitap bulacak ve onun tadına varacak okuyacaksınız.

Sizde kitaplar hakkında hayata yön veren sözler okumak isterseniz, en kısa süre içerisinde sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı