Makaleler

Sert Sözler

Sert Sözler
Sert Sözler

Sert ifadeli sözler, kısa ve uzun yapıda kullanılır. Bu sözler kişilerin ihanete uğraması, hayal kırıklığı yaşaması gibi durumlarda kullanılır. Sert sözler ile kişiyi hayal kırıklığına uğratana seslenilir. Ona hitaben söylenen cümleler ile hissedilen hayal kırıklığı anlatılır.

Sert sözler ile kimi zaman çok uzun bir süre içerisinde yaşanmış bir olaya yorum getirilir. İnsanları üzen veya hatalar yaparak sinirlendiren kişilere karşı hitap edilir. Yaşanılan olayın özeti yapılarak, verilmek istenilen mesaj iletilir.

Uzun Sert Sözler

Sert sözler uzun ifadeler ile meydana getirilip, sert tepki verilmesi gereken durum ve bu durum sonucunda yaşanılan hisler anlatılır. Sert sözler kullanılırken, üzücü olaydan etkilenilmediği, bu durumun tahmin edilmiş olduğu ayrıntısına da yer verilebilir.

Sert sözler söylendiğinde kişi, kendi hal ve tavrını da ifade etmiş olur. Sert söz söylediği olaya veya kişiye ilişkin bakış açısını ifade eder. Yaşanılanlara rağmen hala iyi olunduğu veya mücadele verildiği, uzun sözler ile ifade edilir.

Sert sözler kişinin hayata dair değerlerine yönelik ayrıntılar taşır. Değer verilen bir kavram üzerinden ihanete uğranmış ise, bu durum ile ilgili sert sözler kurulur. Sert sözler uzun kullanıldığında ne olursa olursan kişiye ait değerlerin değişmeyeceği hakkında ayrıntılara da yer verilir.

Kısa Sert Sözler

Sert sözler kısa ve öz cümleler ile oluşturulur. Kısa sert sözlerde uzun süreli bir yaşanmışlık tek bir cümle ile anlatılır. Sert sözler ile sözün söylendiği kişiye, kısa ve net bir cevap verilir. Kısa sözler etkili ve akılda kalıcı detaylara sahiptir.

Sert sözler kısa cümleler ile kurulduğunda, hayattan alınan derslerden bahsedilir. Alınan dersler ve yaşanılan zor durumlara rağmen, kişinin ayakta kalması hakkında detaylara yer verilir. Anlatım dilinde güçlü bir tavır hakimdir.

Duygusal Sert Sözler

Duygusal ifadeli sert sözlerde, kişi yaşadığı şaşkınlığı ve hayal kırıklığını dile getirmek ister. Bu sözlerde yaşanılan hayal kırıklığına rağmen hala ayakta olunduğu vurgulanır. Duygusal sert sözler, yaşanılan ihanete veya yanlışa rağmen, karşıda ki kişiye yardım edileceği konusunda ayrıntılar da içerir.

Duygusal sert sözler bir arkadaşa, sevgiliye söylenir. Kişiye ihanet etmiş veya onu üzmüş bir dosta yönelik duygusal sert sözler söylenmektedir. Duygusal sert sözlerde kişinin kırıldığı ama yine de dostunun dara düşmesi anında ona yardım edebileceği hakkında duygusal ayrıntılar ifade edilir.

Bu ayrıntıların tümü duygusal sözler ile dile getirilir. Yaşanılan durum ve verilmek istenen mesaj farklı birçok duygusal sözün kullanımı ile ifade edilebilir. Üzgünlük, kırgınlık, mücadele, hayat deneyimi gibi konular hakkında sert sözler kullanılarak, verilmek istenilen mesaj iletilir.

Anlamlı Sert Sözler

Sert sözler anlamlı ifadeler ile oluşturulur. Hayatta yaşanılan deneyimler sert sözler ile ifade edilebilir. Sert sözlerde, dostluklarda, iş ilişkilerinde, sosyal hayatta yaşanılan deneyimler hakkında anlatımlar, sert ifadeler ile yapılır. Bu sert sözlerde, hayattan edinilen deneyinler paylaşılır.

Anlamlı sert sözler kullanımları ile de dikkat çeker. Anlamlı sert sözler resimli kullanılarak, paylaşılabilir. Anlamlı sert sözler herhangi bir olaya için, herhangi bir kişi için söylenebilir. Söylenilen söz ile hem olayın içeriğine dair ayrıntılar verilir, hem de bu olaya sonucu gelinen durum ifade edilir.

Sert sözler oluşturulurken anlamlı cümleler uzun veya kısa yapıla kurulur. Bir olaya anlatılacak ve bir olay üzerinden sert bir söz ifade edilecek ise, uzun anlatımlar tercih edilir. Bir dost veya sevgili ile yaşanılan duruma dair söz söylenecek ise kısa cümleler tercih edilebilir. Her iki çeşittede, kişi kendi ile ilgili duygusal ayrıntılara yer verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı