Makaleler

Şükür Hakkında Sözler

Şükür Hakkında Sözler
Şükür Hakkında Sözler

Şükür tanrıya duyulan minnet ya da mutlu bir olaydan veya yapılan iyiliklerden dolayı duyulan hoşnut ruh halini dile getirmedir.

Şükran duygusu taşımayan bir kişi, oldukça katı bir kalbe sahiptir. Çünkü şükran etmek hem evrenin hem de etrafımızdaki insanların hakkını vermek gibidir. Dünyada şükran edilecek o kadar çok şey vardır ki, mühim olan kişinin bu güzellikleri görecek bir gönül gözüne sahip olmasıdır. Şükür duygusuyla ilgili edilecek birbirinden farklı güzel söz kullanmak mümkündür.

Aslında belirttiğimiz gönül bolluğuna sahip olan kişi her sabah uyandığında bile tanrıya şükredebilir. Eğer yeni bir güne uyanmanın güzelliğinin farkındaysa! İnsan ailesine şükredebilir, kendisini bu günlere getirdikleri, iyi bir anne ve baba olarak ilgilerini bir an bile eksik etmedikleri için. İnsan yediği yemeğe şükredebilir, başkaları bu yemeği bile yiyemediği için. İnsan okuluna şükredebilir, okula gidemeyen diğer çocukları ve gençleri görerek. İnsan en çok sağlığına şükredebilir, çok daha kötü durumda yaşamını sürdürmek zorunda kalan hastaları düşünerek. İnsan kazandığı paraya şükredebilir, çocuklarını bile doyuracak parayı bulamayan aileleri düşünerek. İnsan sevdiğine şükredebilir, sevebilecek bir kalbi olduğu için ve sevildiğine şükredebilir herkes birbirine bu kadar kötü ve iki yüzlü davranırken.

Yaşadığımız durumlar için kalbimizde şükretmek, bizi daha pozitif bir kişi yapar. Böyleye yaşadığımız hayatın kıymetini daha çok anlarız. Ailemizin, sevdiklerimizin ve arkadaşların kıymetini daha iyi biliriz. Onları üzmek ve kırmak istemeyiz. Yolda yürürken bir ağacın güzelliğinin tadını çıkarırız, yağan yağmura küfretmek yerine ıslanmanın da eğlencesinin de farkına varırız. Önemli olan dünyayı bu gözlerle görmek ve böyle gören gözlere sahip olduğumuz için şükretmektir. Çünkü şükrettiklerimiz aslında bizi biz yapan şeylerdir. Şükretmeyi bilmeyen kişi, sahip olduklarının değerini anlamadan bu dünyadan göçüp gidecektir. Ve geriye boş ve değersiz bir yaşam bırakacaktır. Her zaman olumsuz olacak ve bu olumsuzluğu etrafındakilere de yansıtacaktır. Hem kendisini hem de çevresindekileri karamsarlığa sürükleyecektir.

Sizde şükretmek ile ilgili etkileyici sözler okumak istiyorsanız ve şükretmekle ilgili atasözleri öğrenmek istiyorsanız vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı