Makaleler

Ümit Hakkında Sözler

Ümit Hakkında Sözler
Ümit Hakkında Sözler

Ümit ummaktan kaynaklanan iç erinci, güven duygusu, bu duyguyu ya da bu erinci veren şey, olması beklenilen ya da olacağı, gerçekleşeceği sanılan şeydir.

Ümit en yalın insan duygularından biridir. İçinizin bir şeye aktığını hisseder ve o şeyin size ulaşmasını diler ve ulaşacağına inanırsınız. Oldukça naif bir duygu olan ümidi bazı filozoflar zehirli bir duygu olarak görmüştür. Bunun sebebiyse büyük ihtimalle dünyanın en eski dinlerinden olan budizmdeki ümidin acı kaynağı olduğu inancıdır. Ümit ile ilgili ünlülerin sözleri çok sayıdadır.

Ümidin acı kaynağı olduğu inancının kaynağı eğer bir şeyi arzularsak bunun acı getireceği düşüncesidir. Aslında arzuladığımız şeyin kendisinin acı getirmesi gerekmez. Acı daha çok arzudan, ümit etmekten doğar. O nesneye, o kişiye, o hedefe ulaşamadığı takdirde kişi acı çekmeye başlar. Bu felsefede asıl karşı çıkılan ümit etmek değildir, ümit etmek sadece süreci başlatır. Eğer istediğiniz şeyi elde edemediğinizde bunu olgunlukla karşılarsanız bir problem yoktur.

Ümit etmek aslında zaman içinde kaybettiğimiz öz değerlerimizden biridir. Bazen ümit ederiz ancak içten içe ümit ettiğimiz şeyin gerçekleşmeyeceğini biliriz. Bu kendimize yalan söylemekten farklı değildir. Çünkü kendimizce gerçekleşeceğine umut bağladığımız şeyin gerçekleşmeme olasılıklarını gerçekçi bir şekilde değerlendiririz. Bu durumda iki gerçeğimiz birden var demektir. Fakat gerçeğin doğası her ne kadar çoğul olsa da insan bu iki gerçekliği birden yaşamak için ya tam olarak bölünmek ya da tam olarak bütünleşmek zorundadır. Aradaki seçenekler insanın kendine inancını sabote eder.

Ümit etmenin doğasında bilme yoktur, eğer tam bir bilme durumundan bahsedebilseydik o zaman ümit etmemiş bilmiş olurduk. Ümit etmenin saf bir bağlantıya ihtiyacı vardır. Eğer bu bağlantı kurulursa isteğin geleceği kaynakla direkt bir bağlantı kurulmuş demektir. Bu durum bozulmadığı sürece isteğinizin gerçekleşmesi an meselesidir. Eğer bu saf bağlantı negatif düşüncelerin tuzağına düşmezse ya da bu eğilimi gösterdiğinde terbiye edilebilirse bu sonucun olumlu bir şekilde meydana gelmesini sağlar.

Eğer siz de ümit ile ilgili yazarlarına göre sözler ya da anlamlı sözler okumak isterseniz sitemizi ziyaret ediniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı