Makaleler

Geçmiş Hakkında Sözler

Geçmiş Hakkında Sözler
Geçmiş Hakkında Sözler

Geçmiş zamansal olarak artık geride kalmış, eskiden olmuş olandır.

Hepimiz bugün kim olduysak, geçmişte yaşadıklarımızın etkisi dolayısıyladır. Bazı insanlar geçmişlerine sahip çıkar, bazı insanlar ise geçmişlerinden kaçarlar. Bazıları o günlere bir anlığına bile geri dönmek istemez, bazıları ise bu günü yaşamayı unutmuşçasına geçmişe saplanıp kalmıştır. Geçmiş bazı insanların yarası iken, bazı insanların da ödülüdür. Bu yüzden insan ve geçmişi hakkında çok sözler edilmiştir. Siz de geçmiş hakkında birbirinden farklı hayata yön veren sözler okuyabilirsiniz.

Söylediğimiz gibi geçmişimiz bizim bugün kim olduğumuzu belirler. Bazılarımız daha mutlu hayatlar yaşamış ve pek hata yapmamış olabiliriz. Bazılarının geçmişinde ise keder vardır ve birçok da pişmanlık… Önemli olan geçmişimizi nasıl değerlendirdiğimizdir. Eğer onun güzelliklerini benimseyip, bugünümüzü daha kolay yaşanır hale getiriyorsak doğru yoldayız demektir. Fakat geçmişimizde yaşadığımız olumsuzluklara bakıp, bugünümüzü de zindan ediyorsak yanlış yoldayızdır. Bu tutum sadece bize verir. Oysa her yeni güne umutla bakmak önemlidir. Geçmiş geçmişte kalmıştır. Önemli olan üzüntülerimiz ya da pişmanlıklarımız olmuşsa bunlardan ders çıkarmaktır. Eğer hatalarımızdan ders almayı bilirsek bugünü akıllıca geçirir ve yarına da umutla bakarız.

Geçmişimiz ne kadar önemli olsa da artık oraya dönme ihtimaliz olmadığını unutmayalım. Hayatında mutsuz kişiler genelde geçmişte yaşamayı severler. Bugünü unutmuşçasına, gelecek de yokmuşçasına yaşarlar. İçinde bulundukları zamanın kıymetini bilmezler. Oysa geçmişte yaşamak bize hiçbir kazanım sağlamayacaktır. En fazla anlık avuntulara neden olabilir ama bunlarda oldukça geçicidir. Yarınımızı inşa etmek istiyorsak, geçmişe saplanmaktan vazgeçmeliyiz.

Geçmişini tamamen unutarak yaşamak da bir ihanettir. Bugüne gelen yolun geçmişten geçtiği unutulmamalıdır. Geçmişteki kendimize baktığımızda mutsuz olsak bile onu sevmeliyiz. Çünkü o kişinin o kararları vermesi için de mantıklı sebepleri vardı. Ya da mecburiyetleri vardı. Bugünkü aklımızla geçmişi yargılamak acımasızlık olabilir. Biz aklımızı kendimizi eleştirmek için değil, doğru kararlar vermek için kullanmalıyız. Geçmişinizin bir bela olduğunu değil, bir hediye olduğunu unutmayın.

Sizde geçmiş hakkında etkileyici sözler okumak ve sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz, bir an önce sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı