Makaleler

Zenginlik Hakkında Sözler

Zenginlik Hakkinda Sozler
Zenginlik Hakkinda Sozler

Zenginlik, bir konuda ihtiyacından daha fazlasına sahip olmaya ve arzu ettiklerini gerçekleştirecek güce sahip olmaya denir.

Pek çok kişi zengin olma arzusunu taşır. Bir kişiye zengin olduğunu düşün dediğimizde hemen hayal dünyasına dalacaktır. İnsanlar zengin olmasa bile zenginlik hakkında düşünmekten hoşlanır. Bu sebeple zenginlikle alakalı pek çok atasözü ve deyiş de bulunmaktadır.

Peki zenginlik dediğimizde sizin aklınıza ne geliyor? Pek çok kişi öncelikle zenginlikle maddiyatı ilişkilendirir. Daha iyi bir ev, daha pahalı bir araba, lüks kıyafetler ve takılar zenginliğin göstergesidir diye düşünürler. Elbette parası çok olan kişiler bu tip harcamalarda yapacaklardır. Fakat zenginlik sadece maddiyat olarak algılanmamalıdır. Çünkü bu bakış açısı insanı kısırlaştırır. Eğer hayattaki zenginliklerimizin farkına varırsak, maddi olarak da arzu edilen zenginliğe ulaşmak için adım atmış oluruz.

Önemli olan yaşamımızı daha zengin bir hale getirmektir. Bu da sadece parayla mümkün değildir. Hatta paranızı nasıl harcayacağınızı bilmezseniz, bir servet içerisinde de olsanız fakirlik yaşarsınız. Çünkü insan karmaşık bir varlıktır. Lüks bir semtte iyi bir evde oturmak onu tatmin etmeyecektir. Sadece pahalı çantalar alarak zenginliğinizi hissetmek isterseniz, aldığınız nesnelerin kölesi olursunuz ancak zengin olmazsınız.

Zenginlik, hayatı yaşamayı bilmektedir. Kendinizi beslemektir. Önce hayatta olmanızın bir zenginlik olduğunu fark edin. Sonra ailenizi, arkadaşlarınızı ve diğer sevdiklerinizi düşünün. Onlar da kişinin en büyük zenginliklerinden biridir. Hiç arkadaşı olmayan ama çok parası olan birini düşünün. İçinde bulunduğu yalnızlık içerisinde sevinçlerini ve dertlerini kiminle paylaşacaktır? Paraca zengin olsa da, ruhça fakir olmaktan kurtulamayacaktır.

Zenginliği dinlediğiniz bir şarkıda, okuduğunuz bir kitapta, bir deniz manzarasında, içtiğiniz kahve de arayın. Zaten yaşamın zenginlik olduğunu anladığınızda, hayata da başka gözle bakacaksınız. Böyle olunca yaptığınız işlere de başka gözlerle bakacaksınız. Ve ‘ay sonu faturalarımı ve kiramı ödeyeyim yeter’ düşüncesinin dışına çıkıp, başka atılımlarda bulunmak isteyeceksiniz. Bu atılımlar size maddi olarak da zenginliğin kapısını açacaktır.

Zenginlik hakkında söylenmiş ünlülerin sözleri ve etkili sözlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, sizleri hemen sayfamıza bekliyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı