Makaleler

Dil Hakkında Sözler

 Dil Hakkında Sözler
Dil Hakkında Sözler

Dil ağız boşluğunda bulunan ve tatmaya, yutkunmaya, sesleri boğumlamaya yarayan, etli, uzun, devinimli et parçası, tat alma organıdır. Dil insanların, duygularını, düşüncelerini bildirmek için sözcükler ya da işaretler aracılığıyla yaptıkları anlaşmaları, öteki kişilerle iletişimi sağlayan ortamdır.

Dil hem tatma organımız hem de tüm insanlığın ortak iletişim aracıdır. Bununla beraber dünyada konuşulan binlerce farklı dil vardır. Bu sayının 7.000 ile 8.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bazı ülkeler ortak bir dil kullansa da çoğu ülkenin kendine özgü dilleri vardır. Hatta bazı ülkelerde birden fazla dil konuşulmaktadır. Dil ile ilgili anlamlı sözler oldukça çok sayıdadır.

Dil insanların anlaşmasını sağlayan en önemli araçlardandır. İnsan bebeklikten itibaren çevresinden konuşulan dili taklit yoluyla öğrenmeye başlar. Yapılan araştırmalar bir çocuğun altı-yedi dile kadar rahatlıkla değişik diller öğrenebileceği kanıtlanmıştır. Küçük yaşlarda simgeleri anlamlandırma ve hızlı öğrenme mümkün olduğundan çocuklar daha fazla dil öğrenmeye yeteneklidirler.

Dil, duygu ve düşüncelerimizi başkalarına aktarmaya, içimizdekini dışa vurmaya ve kendimizle ilgili ayrıntıları belirtme aracıdır. Fakat aynı zamanda özellikle bir sanatçı kendince bir tarz geliştirmiş ve bu genel olarak kabul edilmişse o sanatçının kendine özgü bir dili olduğu da söylenir.

Dil aynı zamanda mesleklere göre de ayrılır. Hukuk ya da tıp gibi alanların kendine özgü bir dili vardır. Eğer gerekli terimleri yani bu alanların simgelerini bilmiyorsanız bu konuda anlatılan şeyleri anlamanız zor olacaktır. Bunun dışında bilgisayar ve program dili olarak adlandırılan ve kodlardan oluşan ve bilgisayarların ve bilgisayar uzmanlarının çözümleyebileceği diller de vardır.

Dilin amacı iletişim kurmak, karşıdaki kişiye kendimizi anlatmak olduğuna göre, kırıcı kelimeler kullanmaktan, karşımızdaki insanı sinirlendirebilecek ve bizi dinlemekten kaçınmasını sağlayacak bir dil kullanmamaktan kaçınmalıyız. Dili aynı zamanda kendi kendimize düşünürken ve dünyayı değerlendirirken de kullanırız. Dildeki kavramlar olmadan düşünmek söz konusu olamayacağına göre dil bizim ufkumuzu genişletir. Ancak aynı zamanda sınırlarıyla bizi sınırlandırabilir de.

Eğer siz de dil ile ilgili atasözleri ve özlü sözler okumak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı