Makaleler

Kıymet Hakkında Sözler

Kıymet Hakkında Sözler
Kıymet Hakkında Sözler

Kıymet herhangi birine, herhangi bir nesneye ya da herhangi bir olaya verilen değerdir.

Kıymet, günümüzde biraz unutulmuş bir sözdür. Hayatın yoğunluğu ve karmaşası içerisinde bizim için kıymetli olan değerleri bir bir unutuyoruz. Bu durum ise maneviyatımızın yaralanmasına neden oluyor. Herhangi bir şeyin kıymetini ise genelde kaybettikten sonra anlıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor. Aslında kıymet ve kıymet vermek ile ilgili pek çok güzel söz okumamız mümkündür.

Peki bizler nelere kıymet veririz? Öncelikle kendimize kıymet vermeliyiz. Eğer kişi kendisinin aslında ne kıymetli olduğunu unutursa, hayata bakışı da bu yönde etkilenir. Kendine kıymet vermeyen birinin sevdiğine, eşyasına ya da anılarına değer vermesi mümkün değildir. Kendini sevmeyen, başka bir şeyi de sevmeyi beceremez.

Daha sonra sevdiklerimize kıymet veririz. Annemiz, babamız ve kardeşlerimiz en kıymetlilerimizdendir. Sonra sevdiğimiz ve çocuğumuz da ne kadar kıymetli olduğu tartışılmayacak kişilerdir. Dostlarımıza da kıymet veririz, hele ki gerçek dostu bulmanın bu kadar zorlaştığı bir dünyada. Başka canlılarda bizim için kıymetlidir, hele ki evlerimizi paylaştıklarımız. Bu duyguyu bilmeyen anlamakta zorlanabilir, fakat bizimle yaşayan kedimiz, köpeğimiz, kuşumuz ya da balığımız da bizim için çok kıymetlidir. Elbette, bir canlıya kıymet verirken illa ki kişisel bir bağ aramamız gerekir. Aslında her insan, her hayvan ve her bitki kıymetlidir. Bunu aklımızdan çıkarmamız gerekir.

Ayrıca sadece canlılara kıymet vermekle de kalmamalıyız. Anılarımız da bizim için kıymetlidir. Yaşadığımız olaylar ister iyi isterse de kötü olsun bizi biz yapar. Bugünkü bizi yaratan geçmişte yaşadıklarımızdır.

Eşyalarımıza da kıymet vermeliyiz. Bunu maddi değerini düşünmenin ötesinde, manevi taraflarına da yoğunlaşarak yapmalıyız. Aslında bütün eşyalarımızın etiketlerinden önce yaşanmışlığı olduğunu unutmamalıyız.

Sahip olduklarımıza kıymet vermek, hem onların hem de bizim değerimizi artırır. Sahibi olmadığımız, evrenin parçası olan her şeye kıymetle bakmak ise bizi daha mutlu bir insan haline getirir. Unutmayın kıymet vermek, kişinin kendi kalbinin güzelliğinden gelir.

Sizde kıymet ve kıymet vermek hakkında özlü sözler okumak isterseniz, sadece bir tıkla sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı