Makaleler

Özlem-Hasret Sözleri

Özlem-Hasret Sözleri
Özlem-Hasret Sözleri

Özlem ve hasreti anlatmak için söylenen sözler, insanın en derin duygularının bir yansımasıdır. İnsan en çok sevdiklerini özler, bazen sevdikleriyle yaşadığı ve artık geçmişte kalmış zamanları özler. Özlem-hasret sözleri ile kelimeler adeta vücut bulur ve insanı kalbinden yaralar.

Birini yeniden görme isteği, bir daha göremeyecek olmak kalp ağrısı gibidir. İnsan fiziksel olarak yara almasa da yaralanmış gibi canı yanar. Özlenen ve beklenen her kim olursa olsun, kavuşmanın mutluluğunu bekler bedenler. Bir bebeğin dünyaya gözlerini ilk açış anında annesini ilk görüşü gibi, özlenen ve hasretle beklenene karşı küçük bir gülümse her şeyi anlatmaya yeter.

Duygusal Hasret Sözleri

Hasret, bir yangının ortasında kalıp oradan nasıl kaçacağını bilmemek gibidir. Hissedilen duygunun ağırlığı insanın kalbinin taşıyamayacağı hale gelir, insan duygularını ifade etme ihtiyacı ile sarsılır. Dudaklardan dökülen duygusal hasret sözleri, tüm şairlerin şiirlerinde anlatmak istediği derdin bir yansımasıdır.

Özleyenin elinin tutmadığı, gözünün görmez olduğu bir yüktür hasret. An gelir, insan unuttuğunu sanır, fakat gece kafasını yastığa koyduğu anda aklına en çok özlemini çektiği düşer. Zamanın karmaşasında insanın ömrü hep bir şeyleri hasretle beklemekle geçer.

Etkileyici Özlem Sözleri

Etkileyici özlem sözleri en çok hasretin kekremsi tadını bilenlerin canını yakar. Özlem-hasret sözleri hayata karşı söyleyenin dudaklarından dökülen bir çeşit isyandır. İnsan kavuşma ateşi ile yanar tutuşur da dışarıdan bakan gözler fark etmez bu yangını.

Eğer özlemin derin kuyularında kaybolanlar bir gün kavuşma şansı bulurlarsa, tüm hasret sözleri susarak izler bu ulu anın saadetini. İşte o an, ete kemiğe bürünmüş bir vücut gibi kavuşanların arasında durur. Tüm çekilen çile, kavuşma anı içindir ve beklemeye değmiştir.

Sevgiliye Söylenecek Özlem Ve Hasret Sözleri

İnsan hayatı boyunca en çok sevdiğini, sevgilisini özler. Bazen sevgi öyle büyüktür ki, insan sevgilisini yanındayken bile özleyecek hale gelir. Özlem ve hasret sözleri sevgiliye söylendiğinde insanın bedenini sarsan tüm duyguların yansıması hale gelir. Kalbin kuytularına yerleşen aşk, kelimelerin gücü ile adeta dans eder.

Sonu denizlere varan bir yolculuk gibi, bir kabustan uyanma anı gibi bekler sevenler sevdiklerini. Sevginin gittikçe büyüdüğü, yeşerdiği bir yoldur özlemek. Söylenen her sözcükte hasretin kalplerde açan çiçekleri daha da büyür, daha da güzelleşir. Güneşi bekleyen günebakanlar gibi, sevgilinin dudaklarından dökülecek güzel sözleri bekler seven.

Ayrılık Sonrası Özlem-Hasret Sözleri

Bazen sevmek yetmez, sevenlerin yolları ayrılır. Bazen bir tarafın sevgisi devam etse bile diğer taraf eskisi gibi hissedemez hale gelir. Aşk bitse bile geriye güzel anılar kalır ve bu anılar insan hayata gözlerini yumana dek unutulmayacak izler bırakır.

Özlem-hasret sözleri ayrılık ile ilgili olduğunda, aşığın kalbinin nasıl hala sevdiği ile attığını anlatır. Ayrılık, sevdanın hem en yakın dostu hem de en büyük düşmanıdır. Bir kalbe dokunmak için söylenen özlem-hasret sözleri, beraber yaşanan tüm güzel anların hatırasını yaşatır. Unutan bir taraf olsa bile, iki tarafın canını da yakarak geçmişe özlemi anlatır.

Özlenen her zaman bir sevgili değildir. İnsan; annesini, babasını, kardeşini de tıpkı bir sevgili gibi özler. Hayatın akışında ayrı düşülen sevdikleri ile kelimelerle bağ kurmaya çalışır insan, onlara tekrar kavuşabilmenin hayali ve umudu ile yaşar. Yapılan her güzel iş ve atılan her doğru adım, insanı kavuşma anına hazırlamak içindir. Kavuşulabilse de kavuşulamasa da insanı yaşatan kavuşma hayalidir. Hayat, bu hayalin beklentisi ile yaşananlar bütünüdür, özleyen için.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı