Makaleler

Dost Hakkında Sözler

Dost Hakkında Sözler
Dost Hakkında Sözler

Dost sevilen ve güven duyulan yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldeş demektir.

Dost edinmek oldukça zordur. Ama bir kere dostum dediğiniz kişiyi de hayatınızdan çıkarmak kolay olmayacaktır. Zaten kolayca hayatınızdan çıkarabildiğiniz kişi aslında hiçbir zaman dostunuz olmamıştır. Birine dostum dediğiniz zaman onun oldukça uzun bir süre size yarenlik edeceğini düşünürsünüz. Bu yüzden birine dostum demek önemlidir ve gelip geçici kimseler için bu kavram kullanılmamalıdır. Dost o kadar önemli bir kavramdır ki hakkında bir sürü güzel söz söylenmiş, bir sürü özlü söz yazılmıştır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi dost edinmek zordur. Hele ki bu devirde daha da zordur. Çünkü insanlar yaşamlarının hızlı akışı içinde pek değeri görmezden gelmek zorunda kalıyor. Bunlardan biri de dost kavramı oluyor. Günübirlik arkadaşlıklar kurmak, dün dost olduğun kişiyle bugün düşman olmak artık moda haline geldi. Artık insanlar duygularını daha da önemlisi sırlarını birbirine açmaktan korkar oldular. Herkes duygularımı belli edersem zayıf biri gibi mi görünürüm diye düşünüyor. Ya da ben bugün sırrımı bu kişiye açarsam yarın öbür gün arkamdan kuyu mu kazar mı diye paranoyak düşüncelere saplanıyor. Hal böyle olunca da insani ilişkiler kurmak son derece zorlaşıyor. Unutmamak gerekir iyi bir dost olmak için hem anlatmanız hem de dinlemeniz gerekir. Her yardım etmeniz hem de derdim var diyecek kadar içinizi açmanız gerekir. Hem karşınızdaki kişiye sevgi ile yaklaşmalı hem de ondan özveri görmeniz gerekir. Dolayısıyla güven duymadığınız, sevgi hissetmediğiniz kişiye dostluk edemezsiniz.

Dost olan kişi yalan söylemez, sır saklamaz, dostu hakkında kötü düşünmez. Kendi yaşamı kadar dostunun da yaşamı güzel olsun ister. Kendi gönül bolluğunu dostunun da yaşamasını ister. ancak böyle güçlü temeller atılır ve insanlar karşılıklı olarak birbirine güvenmeye başlar. Bu güven de önce arkadaşlığa, sonra da dostluğa açılan bir kapıya işaret eder.

Siz de dost kavramıyla ilgili atasözleri ve vecizler arıyorsanız, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfamızdaki güzel sözleri dostunuzla paylaşabilir ve bunun kıymetini ona da hissettirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı