Makaleler

Kanun Hakkında Sözler

Kanun Hakkında Sözler
Kanun Hakkında Sözler

Kanun kurallarla, yasalarla ve hukukla sınırları çizilmiş olgudur.

Kanun ilk aşamada bize soğuk gelen bir kelimedir. İlk olarak hukukla olan bağlantısı aklımıza gelir. Kanunlar, mahkemeler, hakimler ve avukatlar… Bu sebeple kanun kelimesini biraz mesafeli düşünebiliriz. Fakat işin aslı öyle değildir. Bir anayasada yazmasa da hayatın içinde kanunlar vardır. Gündelik yaşantımızda uyduğumuz kanunlar da vardır. Aksi biçimde hareket etmek pek mümkün değildir. Ve öyle davranıldığında da toplum tarafından tepki gösterilme ihtimali yüksektir. Kanunlar hayatımızın her alanında bulunduğu için kanun hakkında sık sık  hayata yön veren sözler duymak mümkündür.

Öncelikle doğanın kanunları vardır. Bunlar değişmez kanunlardır. İnsanlık ne kadar gelişirse gelişsin, doğayı ne kadar dönüştürmeye çalışırsa çalışsın doğa bildiğini okumaya devam eder. Doğanın kanunları bellidir ve değişikliğe uğramaz. Vakti geldiğinde deprem olur, vakti geldiğinde volkan patlar ve vakti geldiğinde yağmur yağar.

Bizim insan ilişkilerimizde de kanunlaşmış durumlar mevcuttur. Bizi seven biri var ve bizim ona karşı hiçbir hissimiz yok diyelim. Ona yine de iyi davranmak ve fikirlerimizi onun kalbini kırmadan söylemek gerekir. Bu herhangi bir yerde yazılı bir kanun değildir ama insan olmanın gereği olarak böyle davranılması gerekir. Ve yine insan ilişkilerinin içerisinde herhangi bir yerde yazmayan ama insanlar tarafından belirlenmiş pek çok kanun bulabiliriz.

Birde devletimiz tarafından konulan kanunlar vardır. Eğer bir ülkede adalet varsa ve hukuk devleti olmaktan şaşmıyorsa o ülkenin vatandaşları rahat yaşar. Ama kanunlar çiğneniyor ve hukuk uygulanmıyorsa insanların refah düzeyi bozulur ve artık özgür yaşayamazlar. Ayrıca başlarına bir tehlike geldiğinde de kanunlara güvenmemeye başlarlar. Bu yüzden gerekli kanunların koyulması son derece önemlidir. Bizim malımızı çalana, bizim hayatımızı tehlikeye atana, bize şiddet uygulamak isteyene ya da taciz edene karşı hakkımızı arayacağımız kanunlar olmalıdır. Yoksa herkes kendi adaletini kendi sağlamaya çalışır ve bu seferde düzen bozulur.

Siz de kanunlar hakkında etkileyici sözler okumak ve bu sözleri sevdiklerinizle de paylaşmak isterseniz, her gün yenilenen içeriğe sahip olan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı