Makaleler

İlim Hakkında Sözler

İlim Hakkında Sözler
İlim Hakkında Sözler

İlim kâinatın ve kâinat içindeki olguların ve olayların bir kısmını bazı yöntemler ve deneylerle inceleyerek, bunun yanı sıra gerçeğe ve gerçekliğe dayanarak bir tür yasaya ya da yasalara ulaşmayı hedefleyen, düzenli ve tutarlı bilgidir.

İlim insanın iç kaynaklarını ve dış kaynaklarını seferber ederek değişik ekollerin yöntemlerini kullanarak kesin ve gerçeklikle örtüşen bir bilgi birikimine ulaşmak için uğraşması ve bu çabalarının sonunda evrensel bir kanun ya da yasaya varabilmesi sürecidir. İlim ile ilgili birçok hadis vardır.

İlmin doğruluğu onu uygulayan kişinin ne kadar dikkatli olduğu, dış koşulları ne kadar doğru hesaplayabildiği, ölçümleme ve kayıt işlemlerinde ne kadar az hata yaptığına bağlı olarak değişebilir. İlim her zaman soru sormakla başlar. Kısacası ilk önce merak duygusu olmalıdır. Eğer merak edilen bir konu yoksa bunun ilme dönüşmesi de pek mümkün değildir.

İlim sadece ilgi çekici gerçekler bütünü değildir. Bu noktaya ulaşılana kadar çok sayıda araştırma yapılmalı ve aynı işlemin doğruluğu defalarca değişik etkenler altında test edilmelidir. Deney sayısı ve güvenirliği olmadan doğru bir sonuca ulaşılamaz, eğer bu ihmal edilirse ilimden bahsedilemez.

İlim ilk önce mevcut gerçekleri inceler, daha sonra bunların doğru olup olmadığını ortaya attığı soru çerçevesinde yeniden deneyler ve araştırmalar yaparak inceler. Sınıflandırma ilmin önemli bir parçasıdır. Sınıflandırarak gerçeğin doğasını sorgulamak daha kolay hale gelir, üstelik sizden sonra gelecek nesiller için de incelemesi ve tekrar deneyimlenmesi kolay hale getirmiş olursunuz.

İlmin önemi o kadar büyüktür ki günümüzde bu kadar konforlu hayatlar yaşıyor ve her şey neredeyse birkaç tuşa basarak önümüze geliyorsa bu sayededir. İlmin yanında her zaman irfan kelimesi de kullanılır. Çünkü ilim doğru kullanılmadığı, doğru kanalize edilmediği sürece insanların yararına değil zararına olur. Bu yüzden ortaya çıkan gücün insanlara yararlı olup olmadığı da en az o bilgi kadar hatta belki ondan bile daha önemlidir.

Eğer siz de ilim ile ilgili Hadis-i şerifler ya da vecizeler okumak istiyorsanız lütfen sitemizi hemen ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı