Makaleler

Ömür Hakkında Sözler

Ömür Hakkında Sözler
Ömür Hakkında Sözler

Ömür doğumuz zamandan öldüğümüz zaman arasında yaşanan süredir.

Ömür sözcüğü içinde bir bilinmezliği de barındırır. Doğumumuzdan ölümüze kadar yürüdüğümüz yolun adıdır aslında ömür. Bazıları mesut bir ömür sürerek bu hayata veda ederler, bazıları ise acılarını da yanlarında götürürler. Kimileri uzun yaşar ve sevdiklerine doyarak geçirir ömrünü, kimileri erken yaşta veda ederler dünyaya daha görecek pek çok güzelliği tadamadan… İşte bu yüzden hem güzellikleri, neşeyi, sevinci, mutluluğu ve huzuru barındırır içinde bu sözcük, hem de mutsuzluğu, tükenmişliği, acıyı ve kırgınlıkları. Bu yüzden ömür hakkında çok yazılmış çizilmiştir. Ömür hakkında söylenmiş pek çok güzel söze rastlamak mümkündür. Siz de mutlaka ömürle ilgili bir şiire, bir şarkıya rastlamışsınızdır ve kim bilir belki de hüzünlenmişsinizdir.

Ömrümüzün ne kadar süreceği, yolculuğumuzun ne zaman biteceği belli olmadığı için en güzel şekilde geçirmek gerekir ömrü. Ama ne yazık ki pek çok insan bu gerçekliğin farkına varmadan doldurur yaşamını ve tüketir elbet sonunda. İçinde pek çok keşke kalır. Yapamadıklarını ve yapmadıklarını bırakır arkasında. Birçok pişmanlık bırakır gerisinde. Bunlardan bazıları keşke yapsaydım dedirtir insana, bazıları da keşke yapmasaydım. Peki bize sunulan bu güzel ömrü bunlarla mı harcamalıyız?

Unutmayın, şunları okuduğunuz dakika da hayatta geçirdiğiniz son dakikalar olabilir, torunlarını kucakladığınız hatta onların yuva kurduğunu gördüğünüz dakikalarda. Bu bilinmezlik içindeyken, nasıl olurda tek bir anımızı bile boşa harcamayı düşünebiliriz. Yaşamımızı en verimli biçimde geçirmek bizim görevimiz olmalı. Hatta görevden de öte borcumuz olmalı. Bize verilen bu yaşamı taçlandırmamız gerekir. taçlandırmak için illa ki büyük işler başarmamız gerekmez. Minik evimizde, sevdiklerimizle ve huzur içinde yaşıyorsak, kimseye kötülük etmiyorsak ve sevmediğimiz her şeye ‘hayır’ deme cesaretini gösterebiliyorsak daha ne isteriz? Sevdiği şeyleri yapmanın keyfini yaşayan insan dolu dolu bir ömür yaşamıştır. Ömrünü bir görev gibi değil, bir armağan gibi kabul etmiştir. ondan kurtulmak yerine, onu sonuna kadar yaşamayı tercih etmiştir.

Sizde ömür hakkında hayata yön veren sözler öğrenmek isterseniz, bir an önce sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı