Makaleler

Özgürlük Hakkında Sözler

Özgürlük Hakkında Sözler
Özgürlük Hakkında Sözler

Özgürlük herhangi bir etki nedeniyle sınır tanımama, zorlamaya ve kısıtlamalara bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumudur.

Özgürlük çağlardan beri tartışılagelen bir kavramdır. Bu yüzden konu hakkında ünlü sözleri bolca bulunmaktadır. Özgürlük hakkında konuşanlar bazen bir filozof, bazen bir edebiyatçı, bazen bir siyasetçi, bazen bir müzisyendir. Elbette topluma mal olmamış insanlar da özgürlük hakkında düşünür ve yorumlar yaparlar. Ve özgürlüğün tanımı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Özgürlük hakkında hem fikir olunması gereken nokta, önemli olan özgürlüğümüzün başka birini esaret altına almamasıdır. Başkalarının haklarını ihlal etmediğimiz, onlara zarar vermediğimiz ve onları sıkıntılı bir duruma düşürmediğimiz sürece istediğimizi yağmakta ve söylemekte elbette ki özgürüzdür.

İnsan aslında doğası gereği özgür olması gereken bir yaratıktır. İlk insanları yani atalarımızı düşünelim. Hepsi doğayla barışık, kanunlara bağlı olmadan istedikleri gibi yaşıyordu. Toplumların gelişmesi elbette belli kuralları da beraberinde getirdi. Bu kurallar ve kanunlar ise herkesin hakkını eşit derecede savunmak için konuldu.

Özgürlük insanın en büyük özlemlerinden beridir. Ama bir yandan özgür olmak için adım atmaktan çekindiğimiz de olur. Kendimizi nasıl özgür hissederiz diye düşünmeye başladığımızda çoğu zaman düşünmeyi yarıda keseriz. Bu bize fazla uç bir kavram gibi gelebilir. Oysa ki böyle değildir. Baskılardan kurtularak yaşanılan bir yaşam çok daha keyifli olacaktır. Hoşlanmadığımız durumlar içinde bulunmama özgürlüğümüz olmalıdır. Bu hem yaşamı daha katlanılabilir kılacaktır hem de kendimizle barışık olmamızı sağlayacaktır. Özgür bir ruh haline sahip insan, kendisiyle barışık olacaktır. Hatta belki de kendini esaret altında hisseden insanlara da güzel bir örnek teşkil edecektir.

Kanatlarınız olduğunu düşünmekten korkmayın. Bu kanatlar sizi hayallerinize uçuracaktır. Bu yol kısa da olabilir uzun da. Oldukça zahmetli de olabilir, bir avazda geçe de bilir. Önemli olanın yolu bitirmek değil, yola çıkmak olduğunu unutmayın. Özgürlüğe atılan bir adım, çırpılan bir kanat sizi kainatın en mutlu insanı yapmaya yetecektir.

Özgürlük hakkında özlü sözler için sayfamızı ziyaret edebilir, konu hakkında bulacağınız birbirinden farklı içerikleri de hemen sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı